Miroslav Novák: Komentář k průmyslové produkci – květen 2020

07.07.2020 16:16 | Zprávy
autor: PV

Květen přinesl dvouciferné výsledky průmyslu. Oproti dubnu průmyslová produkce v květnu vzrostla o 13,8 %, avšak v meziročním srovnání průmysl zaznamenal hluboký pokles produkce o 25,7 %. Povzbudivý není ani hluboký pokles nových zakázek o 34,7 % r/r.

Miroslav Novák: Komentář k průmyslové produkci – květen 2020
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Po extrémním propadu průmyslové produkce v dubnu bylo jasné, že v květnu dojde k oživení výroby. Řada průmyslových podniků, která v dubnu výrazně omezila nebo dokonce úplně přerušila provozní činnost se v květnu začala pozvolna rozjíždět. To je také hlavní důvod meziměsíčního dvouciferného nárůstu produkce. Na straně druhé byla však celková situace v průmyslu hluboko pod „normálem“ a v meziročním srovnání byla o čtvrtinu nižší. Potvrzuje se, že návratu produkce na předkoronavirové úrovně se letos velmi pravděpodobně nedočkáme.

Výrazný pokles produkce se i v květnu týkal téměř všech největších odvětví zpracovatelského průmyslu, když nejvíce zasažením odvětvím byla i nadále motorová vozidla, kde produkce meziročně poklesla o 45,2 %. Druhá polovina letošního roku bude přitom z pohledu automobilového průmyslu nesmírně obtížná s ohledem na předpokládanou slabou poptávku po automobilech ze strany spotřebitelů i firem napříč Evropu. Výrazný meziroční pokles produkce v květnu zaznamenaly i další velká průmyslová odvětví od strojírenství po elektrická zařízení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Vojtěch Filip byl položen dotaz

Vy opravdu věříte tomu, že mají komunisté ještě nějakou budoucnost?

Vždyť vám nepomohlo ani přejmenování, do sněmovny jste se zas nedostali a teď nevím přesně, ale nemáte ani žádného senátora nebo třeba hejtmana. A myslíte, že by měl stranu vést někdo jiný než Konečná? Kdo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Benešovy dekrety jako úlitba i obětina?

16:55 Pavel Foltán: Benešovy dekrety jako úlitba i obětina?

Je to pár dní, co malá skupinka poslanců fialové opozice vyjela vlakem na „výlet“ do Bratislavy – mo…