Miroslav Novák: Koruna na úvod roku vylepšuje svá maxima

04.01.2023 12:41 | Komentář

S úderem nového roku pokračuje i posilování koruny vůči euru. Ta dnes v průběhu odpoledne posílila až na úroveň 24,05 CZK/EUR a je tak nejsilnější za posledních 11 let.

Miroslav Novák: Koruna na úvod roku vylepšuje svá maxima
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Důvody, které stojí za aktuálním posilováním koruny, se však popravdě hledají těžko. Celá řada domácích makroekonomických veličin totiž ukazuje spíše na to, že by koruna měla oslabovat nebo minimálně posilovat neměla. 

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 27252 lidí
Namátkou hluboké schodky na běžném účtu platební bilance, negativní obchodní bilance, vstup české ekonomiky do hospodářské recese (při poklesu tuzemské ekonomiky koruna historicky většinou oslabuje), zužující se úrokový diferenciál mezi úrokovými sazbami v ČR a v eurozóně.

Za aktuálním posilováním koruny velmi pravděpodobně nestojí ani aktivní intervence České národní banky (ČNB), když statistika ČNB ukazuje, že potřeba intervenovat byla v posledních týdnech minimální. Z dat ČNB, konkrétně statistiky devizových obchodů, vyplývá, že v říjnu ČNB na podporu koruny de facto neintervenovala a podobně tomu pravděpodobně bylo i v listopadu.

Současné posílení koruny je tak svázáno především s dočasnými faktory a navazuje na závěr loňského roku. Určitě je třeba zmínit, že finanční trh během loňského jara a léta akceptoval skutečnost, že je ČNB ochotna intervenovat na podporu koruny ve velkých objemech a část účastníků finančního trhu přestalo bavit se s ČNB o kurz koruny přetahovat. Koruně nepochybně výrazně v posledních týdnech pomáhá i oslabování amerického dolaru a nastavení finančního trhu na to, že tempo inflace bude v USA v příštím roce rychle zpomalovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Žijeme v budoucnosti?

13:32 Ladislav Jakl: Žijeme v budoucnosti?

Víte, že jste včera v obchodě (v restauraci) nechali dluh 180 korun? A předevčírem také? A že jste s…