Miroslav Novák: Nezaměstnanost poklesla, tvorba nových pracovních míst výrazně zpomalila

10. 5. 2019 12:21

Podíl nezaměstnaných osob v dubnu vzhledem k pozitivním sezonním faktorům poklesl na 2,7 % z březnových 3,0 %.

Miroslav Novák: Nezaměstnanost poklesla, tvorba nových pracovních míst výrazně zpomalila
Foto: pixabay.com
Popisek: Zaměstnavatel - ilustrační foto
reklama

V absolutním vyjádření počet nezaměstnaných v dubnu poklesl na 209,8 tis., z čehož počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání činil pouze 188,4 tis. Duben je měsícem, ve kterém se dále rozjíždějí sezonní práce ve stavebnictví a v zemědělství.

Domácí pracovní trh je za vývojem ekonomiky mírně opožděn a teprve během jarních měsíců lze očekávat, že se aktuálně nižší aktivita ve zpracovatelském průmyslu začne významněji odrážet i ve statistikách trhu práce. Určité signály přinesl již duben, když počet volných pracovních míst oproti březnu vzrostl jen marginálně o 0,6 tis. na 339,9 tis. V loňském roce přitom počet volných pracovních míst z března na duben vzrostl o 13,6 tis.

I během nadcházejících měsíců bude dále zpomalovat tvorba nových pracovních míst. Absolutní počet volných pracovních míst však bude i nadále výrazně vyšší než počet nezaměstnaných – široce rozevřené nůžky mezi nabídkou volných pracovních míst a počtem nezaměstnaných budou přetrvávat.

Co se týká nezaměstnanosti, konkrétně podílu nezaměstnaných osob, tak ten bude i nadále setrvávat v blízkosti historických minim pod hladinou 3 %. Nová pracovní místa již však nebude ve větším měřítku generovat zpracovatelský průmysl, kde dochází ke zpomalení aktivity. Stále významnější podíl na tvorbě nových pracovních míst bude mít naopak sektor služeb.

Struktura volných pracovních míst se v dubnu nijak významně nezměnila. I nadále převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví. Vysoká poptávka zůstává ze strany firem i po řidičích nákladních vozidel, svářečích či skladnících.

Předchozí roky byly ve znamení setrvalého poklesu nezaměstnanosti a rychlé tvorby nových pracovních míst. V letošním roce již žádný výraznější pokles nezaměstnanosti očekávat nelze a v souhrnu za celý letošní rok se podíl nezaměstnaných osob bude nacházet zhruba na úrovni 3 %. Během roku se postupně zastaví i tvorba nových pracovních míst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Horký: Královský gambit premiéra Babiše

18:57 Miloš Horký: Královský gambit premiéra Babiše

Evropská komise dala celé Evropě jasný signál, že žít v dluzích se vyplácí.