Miroslav Novák: Pravděpodobnost oslabení koruny nad hladinu 26 CZK/EUR vzrostla

28.06.2018 13:17

V bankovní radě ČNB na dnešním zasedání převážil názor zvýšit úrokové sazby, a to konkrétně hlavní úrokovou sazbu 2T REPO o 0,25 procentního bodu na 1,00 %, lombardní úrokovou sazbu o 0,50 procentního bodu na 2,00 % a diskontní sazbu ponechat na úrovni 0,05 %. Zvýšení úrokových sazeb je v souladu s mým i s tržním předpokladem.

Miroslav Novák: Pravděpodobnost oslabení koruny nad hladinu 26 CZK/EUR vzrostla
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Jako hlavní důvody, které vedly bankovní radu ke zvýšení sazeb, lze téměř s jistotou zmínit slabší korunu, přehřívající se pracovní trh včetně rychlého růstu mezd a celkově i kumulaci proinflačních tlaků v české ekonomice. V podstatě se jedná o tytéž důvody, které zmiňovali členové bankovní rady během května a června.

Klíčovou otázkou nyní je, jak moc je ČNB ochotná zvyšovat sazby ve druhé polovině letošního roku. Čistě hypoteticky, pokud by se kurz koruny k euru udržoval i ve druhé polovině roku především v rozmezí 25,50 – 26 CZK/EUR, tak by ČNB měla do konce letošního roku prostor dokonce ještě ke dvěma zvýšením sazeb v souhrnu o 0,50 procentního bodu.

Rozhodnutí ČNB se promítlo do okamžitého posílení koruny vůči euru a koruna krátce posílila pod hladinu 25,70 CZK/EUR. Opravdu výrazné zisky si však koruna zatím připsat nedokázala. Z aktuálního vývoje koruny je evidentní, že česká měna je v tuto chvíli přeci jen významněji ovlivňována globálními vlivy jako je vývoj na trzích emerging markets, než domácími faktory. A působení vnějších vlivů není schopna zvýšením sazeb plně eliminovat ani ČNB. Bez ohledu na dnešní zvýšení sazeb ČNB se tak pro nadcházející dny a týdny stále více zvyšuje pravděpodobnost, že koruna vůči euru oslabí a zamíří nad hladinu 26 CZK/EUR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…