Miroslav Novák: Předběžný odhad vývoje domácí ekonomiky příjemně překvapil

01.05.2021 11:07 | Komentář

Předběžný odhad vývoje domácí ekonomiky v 1. čtvrtletí letošního roku příjemně překvapil. Hrubý domácí produkt (HDP) poklesl v mezikvartálním srovnání jen o 0,3 % a meziročně o 2,1 %.

Miroslav Novák: Předběžný odhad vývoje domácí ekonomiky příjemně překvapil
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ
reklama

Vzhledem k probíhající pandemii a silným restriktivním omezením je nutné tato čísla i přes mínusové znaménko hodnotit pozitivně. Tržní očekávání byla totiž nastavena jednoznačně ve prospěch výraznějšího poklesu domácí ekonomiky.

Vzhledem k tomu, že se jedná o předběžný odhad HDP, tak detaily zatím Český statistický úřad neposkytl. Za meziročním poklesem HDP stála především spotřeba domácností, což s ohledem na omezenou činnost maloobchodu v kamenných prodejnách a útlum cestovního ruchu není nijak překvapivé. Kladně naopak do HDP přispívaly vládní výdaje a zahraniční poptávka. Právě zahraniční poptávka mohla v 1. čtvrtletí přispívat k tomu, že HDP nepropadl tak silně jak se počítalo.

Výhled na další čtvrtletí letošního roku se již rýsuje v daleko optimističtějším světle. Zpomalující pandemie, pokračující vakcinace, stále nízká nezaměstnanost a silné úspory domácností z předchozích čtvrtletí vytvářejí vhodné podmínky pro rychlé oživení domácí ekonomiky ve 2. čtvrtletí a především ve 2. polovině letošního roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Baťa: Jedná církev vždy v duchu Božího přikázání?

16:54 Jiří Baťa: Jedná církev vždy v duchu Božího přikázání?

Restituce církví v ČR z r. 2013 byla, je a pro většinu občanů – bezvěrců nadále bude aktem nespraved…