Miroslav Novák: Předpoklady o dalším zrychlení inflace se v únoru nenaplnily

10.03.2021 11:10

Předpoklady o dalším zrychlení inflace se v únoru nenaplnily, a to především kvůli stabilním cenám potravin. Spotřebitelské ceny v únoru oproti lednu vzrostly jen o 0,2 % a mírně tak zaostaly za tržním odhadem. V meziročním srovnání došlo ke zpomalení spotřebitelské inflace na 2,1 % z lednových 2,2 %.

Miroslav Novák: Předpoklady o dalším zrychlení inflace se v únoru nenaplnily
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ
reklama

Za meziměsíčním růstem spotřebitelských cen stálo především další zdražení pohonných hmot, které reagovaly na razantní růst cen ropy. Ceny v oddílu doprava tak díky tomu v únoru vzrostly meziměsíčně o 0,9 %. V porovnání s lednem se zdražovalo i v oddílu rekreace a kultura. Ceny potravin v únoru stagnovaly, respektive zdražení zeleniny a ovoce bylo kompenzováno poklesem cen vajec či vepřového. Poklesly ceny nápojů, a to jak alkoholických, tak i nealkoholických.

Anketa

Je Miloš Zeman dobrým prezidentem? (Ptáme se od 10.3.2021)

79%
21%
hlasovalo: 38863 lidí

K meziročnímu růstu inflace i v únoru výrazně přispěl dražší alkohol a tabák. Tento oddíl se k meziročnímu růstu inflace podepsal téměř z poloviny. Další cenové oddíly však k meziročnímu růstu cen inflace v únoru přispívaly poměrně rovnoměrně, což platilo i pro potraviny a náklady spojené s bydlením.

Spotřebitelská inflace na začátku letošního roku i přes únorové zvolnění setrvává nad 2 %. A nad 2 % se spotřebitelská inflace pravděpodobně udrží i v nejbližších měsících. Prudce roste cena ropy, což se promítne do vyšších cen v oddílu doprava. Růst cen lze podle mě očekávat i v případě potravin. A i přes zpomalení cenové dynamiky ještě stále svižně roste jádrová složka inflace. Zde je však třeba připomenout, že kvůli vládním karanténním opatřením je zjišťování některých cen spotřebitelského koše obtížné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: SANEP. Jak se lidé dívají na kauzu Vrbětic a Kroupovu kauzu

7:29 Jiří Paroubek: SANEP. Jak se lidé dívají na kauzu Vrbětic a Kroupovu kauzu

Těmi základními zjištěními, které vyplývají z aktuálního průzkumu agentury SANEP jsou: - vládu podpo…