Miroslav Novák: Průmyslová produkce ve druhé polovině letošního roku zpomalí

06.09.2017 14:10

Komentář k průmyslové produkci – červenec 2017

Miroslav Novák: Průmyslová produkce ve druhé polovině letošního roku zpomalí
Foto: pixabay.com
Popisek: Průmysl - ilustrační foto

Výsledky průmyslu jsou v letních měsících tradičně zkresleny celozávodními dovolenými a letošní červenec nebyl v tomto směru výjimkou. Celozávodní dovolené ve velkých průmyslových podnicích byly také hlavním důvodem, proč průmyslová produkce oproti červnu poklesla o 9,8 %. V meziročním srovnání naopak došlo k růstu průmyslu o 3,3 %.

Motorem růstu souhrnné průmyslové produkce byl v červenci zpracovatelský průmysl, zatímco energetika i těžba zaznamenaly meziroční pokles. Je to v podstatě tradiční obrázek posledních měsíců. Detailnější pohled ukazuje, že dominantní podíl na růstu průmyslu měla opět výroba automobilů, ale dařilo se i strojírenství či kovodělnictví.

Pozitivní v červenci zůstal vývoj nových zakázek s meziročním růstem o 7,6 %. Růst nových zakázek o více jak 10 % vykázalo strojírenství a výroba elektrických zařízení. Velmi solidní byl i růst nových zakázek v automobilovém průmyslu, z čehož vyplývá, že poptávka po automobilech zůstává nadále vysoká.

Silný růst průmyslové produkce v posledních čtvrtletích vyústil ve skutečnost, že řada podniků v současnosti bojuje s nedostatkem zaměstnanců. A právě nedostatek zaměstnanců stále více průmyslových podniků uvádí jako bariéru pro svůj další růst. S nedostatkem zaměstnanců se samozřejmě pojí i tlak na růst mezd, které se v červenci meziročně v průměru zvýšily o 7,4 % a průměrná hrubá měsíční mzda se vyšplhala již na téměř 32 tis. Kč.

Na základě předstihových ukazatelů, vývoji nových zakázek a výsledně i kapacitním omezením je zřejmé, že průmyslová produkce ve druhé polovině letošního roku zpomalí. Meziroční růst však zůstane kladný. V souhrnu za celý letošní rok lze počítat s růstem průmyslové produkce kolem 4 %.

Miroslav Novák
analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Dělící linie a budoucnost “alternativy”

20:37 Petr Hampl: Dělící linie a budoucnost “alternativy”

To si tak povzdechl Vidlák: