Miroslav Novák: Situace na pracovním trhu zůstává nadále velmi příznivá

09.12.2019 17:36

Podíl nezaměstnaných osob v listopadu v souladu s předpoklady stagnoval na 2,6 %, když počet nezaměstnaných oproti říjnu mírně vzrostl o 0,8 tis. na 197,3 tis. Počet nabízených volných pracovních míst oproti říjnu rovněž mírně vzrostl o 1,2 tis. na 338,7 tisíc.

Miroslav Novák: Situace na pracovním trhu zůstává nadále velmi příznivá
Foto: pixabay.com
Popisek: Zaměstnavatel - ilustrační foto

Domácí ekonomika sice zpomaluje a některé podniky začínají snižovat zaměstnanecké stavy, v souhrnu však situace na pracovním trhu zůstává i nadále velmi příznivá. Počet nabízených volných pracovních míst dále výrazně převyšuje počet uchazečů o zaměstnání, počet nezaměstnaných je nejnižší od roku 1997 a míra nezaměstnanosti v Česku je stále suverénně nejnižší v rámci zemí Evropské unie.

Pracovní trh se v současnosti pohybuje na svých limitech. Nezaměstnanost vyjádřená podílem nezaměstnaných osob je rekordně nízká a možnost jejího dalšího poklesu je již velmi omezený. Navíc se ze strany firem začínají objevovat signály slabší poptávky po nových zaměstnancích.

Rovněž struktura volných pracovních míst se zatím významněji nemění. I nadále převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví. Vysoká poptávka zůstává ze strany firem i po řidičích nákladních vozidel, svářečích či skladnících.

Do konce letošního roku již žádný výraznější pokles nezaměstnanosti očekávat nelze, když naopak v prosinci podíl nezaměstnaných osob s ohledem na negativní sezónnost vzroste ke 3 %. V souhrnu za celý letošní rok se bude podíl nezaměstnaných osob nacházet na 2,8 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Růžena Chrasteková: Smutná realita potřebných dětí u nás doma

7:38 Růžena Chrasteková: Smutná realita potřebných dětí u nás doma

Všechno se vším souvisí, říká stará moudrost a v tomto smutném případě je to nanejvýš do očí bijící,…