Miroslav Novák: Spotřebitelské ceny v říjnu oproti září vzrostly o 0,5 %

11.11.2019 12:14

K meziměsíčnímu zvýšení inflace přispěly v říjnu především v souhrnu dražší potraviny. Sezónně dražší byly i ceny oděvů a obuvi a vyšší byly i ceny v oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti.

Miroslav Novák: Spotřebitelské ceny v říjnu oproti září vzrostly o 0,5 %
Foto: red
Popisek: Akcenta
reklama

V meziročním srovnání se v zásadě nic neměnní. Hlavním zdrojem růstu cen zůstávají náklady spojené s bydlením včetně energií, které v říjnu přispěly z necelé poloviny k celkovému růstu spotřebitelské inflace. Dalšími významnými zdroji meziročního růstu spotřebitelské inflace byly v říjnu potraviny či položky v oddílu stravování a ubytování.

Meziroční růst spotřebitelských cen se sice po celý letošní rok nachází významně nad 2 %, tj. nad inflačním cílem České národní banky (ČNB), avšak stále pod horní hranicí jejího tolerančního pásma. Pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB v nadcházejících měsících zvedne úrokové sazby je s ohledem na zahraniční rizika i nadále nízká. Listopadové zasedání ČNB však ukázalo, že zvýšení sazeb přeci jen nelze úplně vyloučit.

Významně nad 2 % se spotřebitelská inflace udrží i ve 4. čtvrtletí a v souhrnu za celý letošní rok by měla dosáhnout 2,7 %. Na začátku příštího roku poté nelze vyloučit dočasné zvýšení meziroční inflace nad 3 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Šimáček: Přerušení nově vznikající tradice mě mrzí

22:15 Jiří Šimáček: Přerušení nově vznikající tradice mě mrzí

Vyjádření starosty obce k medializaci nepozvání skupiny Ortel na ŘP 2020