Miroslav Novák: Tempo růstu cen potravin v posledních měsících zvolňuje

10. 9. 2020 11:06

Spotřebitelské ceny v srpnu oproti červenci v souladu s předpoklady stagnovaly. V meziročním srovnání inflace zpomalila na 3,3 % z červencových 3,4 %. Pozitivem je, že tempo růstu cen potravin v posledních měsících zvolňuje. Potraviny jsou přitom velmi citlivou položkou ve spotřebitelském koši pro řadu domácností.

Miroslav Novák: Tempo růstu cen potravin v posledních měsících zvolňuje
Foto: pixabay.com
Popisek: Inflace - ilustrační foto
reklama

V srpnu oproti červenci došlo k dalšímu mírnému nárůstu cen pohonných hmot, který však byl kompenzován o něco levnějšími potravinami. Narozdíl od července již do meziměsíčního srovnání nepromluvily tak významně ceny dovolených, které v srpnu vzrostly o 2,1 %.

Hlavními zdroji růstu spotřebitelské inflace v srpnu v meziročním srovnání zůstávají nadále potraviny, náklady spojené s bydlením a v posledních měsících i alkohol s tabákem. Pozitivem je, že tempo růstu cen potravin v posledních měsících zvolňuje. Potraviny jsou přitom velmi citlivou položkou ve spotřebitelském koši pro řadu domácností.

Spotřebitelská inflace i v srpnu setrvala nad 3 %, tj. nad horní hranicí inflačního cíle České národní banky. Nicméně nelze očekávat, že by centrální bankéři na srpnovou inflaci reagovali, když na horizontu měnové politiky očekávají zpomalení inflace těsně nad 2 %.

V září ještě inflace pravděpodobně setrvá nad 3 %, avšak ve 4. čtvrtletí letošního roku začne přeci jen významněji zpomalovat a zamíří pod 3 %, a to především v jádrové složce. Zvolnění inflace až na 2 % se však dočkáme až v příštím roce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hana Lipovská: Tohle není o vakcíně, její účinnosti, ani o tom slově na "K". Tohle je o nás

15:49 Hana Lipovská: Tohle není o vakcíně, její účinnosti, ani o tom slově na "K". Tohle je o nás

Komentář na facebookovém profilu k očkování proti covidu-19