Miroslav Rubeš: Pardubice se mohou pochlubit sochou Jana Kašpara

13.02.2017 16:00

V centru Pardubic na místě bývalého věhlasného hotelu Veselka, rodného domu průkopníka českého letectví Jana Kašpara, stojí od 28. prosince 2016 bronzová socha tohoto letce. Cesta k ní ale byla trnitá.

Miroslav Rubeš: Pardubice se mohou pochlubit sochou Jana Kašpara
Foto: pardubice.eu
Popisek: Socha prvního českého aviatika ing. Jana Kašpara na třídě Míru v Pardubicích

Počátek úsilí o realizaci sochy se datuje ke květnu 2011, kdy jsem u příležitosti stého výročí slavného Kašparova letu z Pardubic do Prahy jako zastupitel města navrhl uctít tohoto letce sochou na tomto místě. Po řadě jednání, zpracování různých podkladů a několika zvratech během celého procesu jsem mohl definitivní návrh na vytvoření postavy letce akademickým sochařem Františkem Bálkem předložit až na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v březnu 2016. Za pouhých devět měsíců se potom autorovi podařilo splnit tento náročný úkol a figuru, která byla odlita v norimberské slévárně, instalovat na zrekonstruované třídě Míru. Oficiálně jsme za účasti představitelů města a hostů přivítali bronzového Jana Kašpara mezi námi dne 16. ledna 2017. Splatit tento dluh vůči prvnímu českému letci se podařilo teprve devadesát let po jeho smrti.

Za to, že socha dnes stojí, vděčíme zastupitelům, kteří pro návrh hlasovali. Mimořádnou zásluhu na realizaci má primátor města Martin Charvát, který od svého nástupu do funkce záměr podporoval a svůj zájem na realizaci potvrdil i vysokým osobním finančním darem. Poděkování patří praneteři letce Evě Perrové, zástupci Svazu letců České republiky a Aviatické pouti Jaroslavu Jandovi, senátorce Miluši Horské i všem dalším dárcům. Dík za zorganizování akce „Dar na sochu Ing. Jana Kašpara“ si zaslouží Společnost Jana Kašpara v čele s Jiřím Kotykem a Janem Doležalem, i klenotník Pavel Lejhanec. Poděkování náleží také životopisci letce Pavlu Svitákovi, Milanu Hüblovi z Klubu přátel Pardubicka, zainteresovaným pracovníkům pardubického magistrátu, starostovi prvního městského obvodu Jaroslavu Menšíkovi, majitelce slévárny, zhotovitelům osvětlení i řadě dalších lidí, kteří se na úspěšné realizaci podíleli. Zejména ale za sochu vděčíme Františku Bálkovi, držiteli řady ocenění, zastoupenému svými díly v domácích i zahraničních sbírkách. Na realizaci se podíleli i další členové týmu - sochařova manželka Dagmar a architekt Lukáš Obršál.

Socha Jana Kašpara v mírně nadživotní velikosti, držícího velkou vrtuli, s šest metrů dlouhou časovou osou vytvořenou v dlažbě, připomínající významná data ze života prvního našeho letce, je od setmění do svítání osvětlena. Tím, že socha nemá podstavec, je bronzový letec v přímém kontaktu s lidmi. Každý se ho může dotýkat a třeba mu i podat ruku. Návštěvníci našeho města si možná v důlku uprostřed vrtule najdou magické místo, na které si sáhnou s přáním, aby se zase do Pardubic vrátili. Doufejme, že moderní socha Jana Kašpara bude zdobit hlavní pardubickou ulici desítky a možná i stovky let, stane se místem setkávání lidí a i příštím generacím bude připomínat tuto významnou osobnost. Na sochu je možno až do letošního Dne dopravy (20. května) finančně přispět v Klenotnictví Lejhanec na třídě Míru, v knihkupectví Mozaika na pardubickém vlakovém nádraží, případně prostřednictvím bankovního účtu číslo 274863129/0300.

Miroslav Rubeš
zastupitel města Pardubic

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Matení pojmů

21:17 Karel Januška: Matení pojmů

Moderátoři a komentátoři České televize a Českého rozhlasu se domnívají, že jsou nezávislými na poli…