Obránci zvířat: V pořádku! Tak zní verdikt veterinární správy k další množírně psů

26.09.2017 14:21

Obránci zvířat dnes uveřejnili záběry z další české množírny, která se nachází v obci Podolanka (okres Praha–východ). Na záběrech jsou psi různých společenských plemen (maltézský psík, shitzu. trpasličí pinč, bišonek a trpasličí pudl). K dispozici mají výběh plný bahna a exkrementů. Veterinární správa při kontrole nezjistila porušení zákona, ale z protokolu vyplývá, že na místě nebyli poprvé. Ani při předchozí kontrole nebylo prokázáno porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. V době kontroly bylo v místě více než 40 psů.

Obránci zvířat: V pořádku! Tak zní verdikt veterinární správy k další množírně psů
Foto: pixabay.com
Popisek: pes, ilustrační foto

Záběry, které jsme minulý týden obdrželi, jsou natočeny v různých časových obdobích. První část z nich je z prosince loňského roku. Jsou na nich zdokumentovány podmínky, ve kterých psi žijí. Mají přístup do vnitřních kotců a výběh, pokrytý výkaly a bahnem. Na konci loňského roku na množírnu psů narazil náhodný kolemjdoucí. „Při procházce jsem uslyšel pronikavé a opakované štěkaní. Podle hlasitosti jsem usoudil, že těch psů musí být hodně, nebylo to jako běžný štěkot psů na vesnici,“ uvádí muž, který podnět na veterinární správu podal. „Zjistil jsem, že štěkot vychází zpoza betonové zdi nad cestou. To už mi přišlo podezřelé. O množírnách psů jsem věděl z médií, proto jsem se rozhodl zjistit, co se děje za zdí,“ popisuje dále svou zkušenost. „Když jsem to viděl, udělalo se mi špatně. Považoval jsem za svoji občanskou i lidskou povinnost to nenechat jen tak být. Všechno jsem nafotil a sepsal podrobný podnět na veterinární správu pro Středočeský kraj v Benešově. Zanedlouho mi přišla odpověď, že tam následně provedli kontrolu, ale žádné porušení právních předpisů nezjistili,“ uzavírá muž, který množírnu objevil. Podle kontroly Krajské veterinární správy je tedy vše v pořádku a v souladu se zákonem.

Druhá část záběrů je z letošního září a vyplývá z nich, že se nic nezměnilo. Psi tam nadále žijí v bahnitých výbězích obklopeni svými exkrementy, které na záběrech i požírají. To samo o sobě může být známkou špatného výživového stavu psů. „Záběry z této množírny dokumentují obvyklou realitu množíren. Vidíme na nich velké množství psů především společenských plemen, kteří žijí v neadekvátních podmínkách,“ říká k uveřejněným záběrům Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ. „Tento případ určitě nepatří k nejhorším množírnám, přesto jsou psi i zde pouhým nástrojem zisku. Nikdy nezažijí teplo a vlídnost pravého domova, jen každoročně odrodí velké množství štěňat. A z každého vrhu se pak stane svazek bankovek, který skončí v kapse množitele,“ rozvádí svou myšlenku Daniel Cao. „A zatímco se na podobných dvorcích plných bahna a výkalů rodí další a další štěňata, tisíce psů v útulcích čekají na svou druhou šanci,“ uzavírá Cao.

Záběry ke zhlédnutí ZDE

Obránci zvířat je nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. První aktivitou spolku byla kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice. Zákon zakazující kožešinové farmy už byl definitivně schválen a vstoupí v platnost. Další velkou kampaní je právě boj proti množírnám.

Více o množírnách ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

nelegální export

Jak je možné, že jsou nelegálně vyvážené léky? Se pak nejde divit, že u nás nejsou. Evidentně tato praxe trvá už dlouho, to na to nikdo dosud nepřišel nebo spíš nechtěl přijít? A co navrhujete jako řešení? Protože na druhou stranu je tu svoboda podnikání a lze někomu nařizovat s kým má nebo nemá obc...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: To se to debužíruje, když to blbci platí

19:33 Miroslav Macek: To se to debužíruje, když to blbci platí

Pondělní glosy Miroslava Macka.