Odborový svaz pracovníků obchodu: Obchod potřebuje kvalifikovanou pracovní sílu

27.09.2017 20:09

Potřebuje maloobchod a velkoobchod kvalifikovanou pracovní sílu? Najít odpověď na tuto otázku bylo cílem dnešního kulatého stolu uspořádaného naším odborovým svazem v Poslanecké sněmovně. A odpověď zní: potřebuje.

Odborový svaz pracovníků obchodu: Obchod potřebuje kvalifikovanou pracovní sílu
Foto: ospo.cz
Popisek: Odborový svaz pracovníků obchodu - logo

„Bez kvalifikované pracovní síly se obchod do budoucna neobejde. A ta musí být samozřejmě slušně zaplacená,“ uvedl předseda Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Jaroslav Zavadil, pod jehož záštitou se akce uskutečnila. S tímto tvrzením souhlasili všichni účastníci diskuse – top manažeři obchodních řetězců, politici, zástupci školství a samozřejmě odborů.

Nicméně v současné době jde zejména o to, jak do obchodu přilákat především mladé lidi, kteří o obory prodavač, řezník či pekař projevují velmi malý zájem. Potvrdili to zástupci ministerstva školství, učitelka středního odborného učiliště i její žáci.

Jedním z důvodů nezájmu je i to, že profese prodavače má v současné době nízkou společenskou prestiž. „Přála bych si, abych se dožila toho, že prodavač bude zase vážené řemeslo,“ uvedla předsedkyně OSPO Renáta Burianová.

„Tento obor získá prestiž ve chvíli, kdy budou prodavači hrdí na svou profesi,“ domnívá se předseda ČMKOS Josef Středula, který zároveň propaguje opětovný návrat k duálnímu modelu vzdělávání.

Petr Šrámek z Penny Marketu zdůraznil jiný aspekt vzdělávání. „Současný školský systém nevychovává lidi tak, aby byli použitelní v obchodě. Zaměřme se na to, naučit lidi správně komunikovat a mít vztah k práci,“ vyzval.

Výsledkem kulatého stolu je plánovaný vznik pracovní skupiny, která se pokusí vytvořit propojení školství s praxí v obchodě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Pokles? Kdepak! Růst … potíží

13:57 Jiří Paroubek: Pokles? Kdepak! Růst … potíží

Na zemědělství se hodí stařičký vtip, že potíže růstu vystřídal růst potíží. Ty staré jsou stále nal…