Oldřich Lukáš: Zeptali jsme se Aleny Vitáskové

25.07.2021 21:19 | Rozhovor

Institut Aleny Vitáskové podal trestní oznámení na členy vlády Andreje Babiše a další osoby. Vláda, opakovaně porušující zákony, destabilizuje stát, podporuje anarchii v řízení státu. Nezákonná opatření působí nevyčíslitelné škody.

Oldřich Lukáš: Zeptali jsme se Aleny Vitáskové
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

Běží vaše soudní spory se státem o desítky miliónu korun. Stíháte hájit nejen sebe před soudy, ale řadu dalších bezpráví. Zaznamenali jsme, že jste jako Institut Aleny Vitáskové z.s. (IAV) podali v poslední době také řadu žalob, nebo trestních oznámení. Jak probíhá tato část žalob ve veřejném zájmu?

Chci postavit na pravou míru můj spor se státem o odškodnění za nezákonné vykonstruované trestní stíhání, které zničilo život nejen mi, ale i mým blízkým. Představte si, že mě oslovují na ulici, v obchodě úplně cizí lidé a sdělují mi podporu v boji se „státem“. Děkují mi, že bojuji „za nás za všechny“. Ano, mohu potvrdit, že tento můj boj je ve veřejném zájmu. Můj boj bude i nadále pokračovat prostřednictvím IAV (ochrana lidských práv a svobod). IAV usiluje o to, aby byl přijat zákon, který bude upravovat principy dostatečného odškodnění občanů poškozených státem, i se zpětnou platností. Věříme, že po parlamentních volbách nalezneme podporu nových politických subjektů, které o tento zákon budou mít zájem a také ho prosadí. Věříme, že některé strany se k němu přihlásí ještě před podzimními volbami.

Pochopitelně se setkávám i s názorem, že odškodnění nakonec zaplatí daňoví poplatníci. Proto znovu opakuji, že více než dvě stě miliónu korun, které jako odškodnění po státu žádám, oželím, pokud půjdou na těch 8,5 let do vězení konkrétní viníci, lajdáci, kteří mi život a pracovní kariéru ve vykonstruovaném monstr procesu zničili. Jejich potrestání zbaví společnost škůdců, kteří ničí životy dalším nevinným lidem. V opačném případě vysouzené peníze daruji potřebným.

Další hlavní líčení ve věci mého odškodnění bude probíhat u Městského soudu v Praze 2 a to ve dnech 29. července 2021 v 15,30 hodin (nemajetková újma) 5. srpna v 10,00 hodin (majetková újma) a 6. října 2021 v 9,00 hodin (náklady na obhajobu).

Vaše žaloby ve veřejném zájmu se týkají především záležitostí kolem covidových opatření. V čem spatřujete důvod pro tyto žaloby? Jste očkovaná?

Zásadní důvod pro tyto žaloby je nezákonnost vládních opatření. V poslední době jsme se připojili k (správním) žalobám na stát za porušování zákona při nařizování restrikcí z důvodu proti covidových opatření. Bylo to například nošení roušek dětí v mateřských školkách. I zde jsme byli úspěšní. Oceňuji práci pana JUDr. Norberta Naxery, který řadu těchto žalob připravuje, za občany i spolky předkládá. Škoda, že takové odborníky nemáme například v Legislativní radě vlády. To bychom se nezákonnostem, které nám tato vláda předkládá, určitě vyhnuli. Zda jsem očkovaná, je moje soukromá věc. Je pro mě odpuzující politická a mediální masáž lidí, aby se nechali očkovat, nebo předvádění se jedinců, jak se nechávají očkovat. Já nejsem cirkusový kůň, abych se prezentovala při očkování, nebo naopak, jako odpůrce těchto úkonů. Považuji jakýkoliv nátlak na občany, jejich rozdělování na očkované, neočkované, za porušování Listiny práv a svobod. Naprosto zastrašující jsou pro mě „nějaká očkovací centra“ například v Praze na hlavním nádraží. To je degradace medicíny.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 18323 lidí

Jak se díváte na demonstrace, které probíhají téměř v celém světě proti restrikcím jednotlivých vlád v oblasti proti covidových opatření? Zaznamenali jsme je nejen na Slovensku, v Austrálii, ale v celé řadě dalších zemích. Odpor probíhá napříč světem. Je to strach občanů z něčeho neznámého?

Demonstrace probíhají odjakživa z důvodů nespokojenosti občanů. Jak jinak mohou upozornit své vlády, že nesouhlasí s tím, jak řídí stát, spravují veřejné finance a majetek, který jím občané svěřili do péče. Nyní nesouhlasí s restrikcemi, které nemají v novodobé historii obdoby a je otázkou, zda jsou v takovém rozsahu nutné.

IAV počátkem letošního roku žádal Senát ČR o řešení nezákonností. Předložili jsme jak předsedovi Senátu panu Miloši Vystrčilovi, tak dvěma senátním výborům podklad a žádost o projednání vymahatelnosti práva a spravedlnosti, a to nejen v oblastí zdravotnictví. Předseda senátu odpověděl alespoň nic neříkajícím dopisem. Ostatní ani neodpověděli. Tak se nepodivujte nad tím, že lidé jdou demonstrovat, když zákonodárci je nechtějí vyslyšet.

Postupujete od poslanců – viz seminář v Parlamentu ČR na téma „Spravedlnost a vymahatelnost práva: Žijeme v právním státě?“ k Senátu. Nenacházíte slyšení. Uchýlíte se také k demonstracím?

Pilíře demokratického státu jsou tři. Zatím selhaly dva. IAV byl nucen, v důsledku nezájmu Senátu tzv. pojistky demokracie, podat trestní oznámení na vládu, členy vlády, ministry a další odpovědné osoby, kteří opakovaně přijímají restriktivní nařízení v rozporu se zákony. Trestní oznámení (podrobně popsané skutky) jsme podali na státní zastupitelství dne 22. července 2021. V tomto trestním oznámení vycházíme ze skutečností, které nesčetně krát potvrdily soudy. Totiž, že řada restriktivním opatření byla nařízena v rozporu se zákony. Občané byli poškození na svých právech. Byly způsobeny nevyčíslitelné majetkové a nemajetkové škody státu, potažmo všem občanům, živnostníkům, podnikatelům, za které nese odpovědnost každý politik, který v rozporu se zákony, takto náš stát poškodil.

Řada restriktivních opatření byla přijata v rozporu se zákony, o čemž rozhodly soudy ve více než čtrnácti případech. Rozhodnutí soudů v těchto věcech považujeme za stěžejní v našem trestním oznámení. Jelikož se jedná o opakované porušování zákonů, nabyli jsme přesvědčení, že se jedná ze strany členů vlády a dalších osob o úmyslné porušování zákonů. Pokud dokonce vláda a řídící struktury státu úmyslně odmítají dodržovat platné zákony, Ústavu, Listinu, tak svým jednáním zavádí anarchismus do řízení státu.

Obracíme se tedy na další instituce a ve veřejném zájmu apelujeme na zachování demokracie. Není bez zájmu, že i v justici narůstá řada těch, kteří vyžadují vymahatelnost práva a spravedlnosti pro všechny. (Pozn. Okrajově se o SPRAVEDLIVÝCH zmiňuji v posledním díle trilogie „Solární baroni III. – Vrazi v taláru“ možno objednat na knihy.vitaskova@seznam.cz)

Ale ani tato část justice, snažící se o nápravu, to nemá lehké. Uvidíme, jak se k celé problematice postaví státní zastupitelství pod vedením nového NSZ Igora Stříže, ke kterému se nyní upírá zrak veřejnosti v očekávání.

V tak závažné věci, opakovaného porušování zákonů ze strany vlády a jejich členů s nevyčíslitelnými škodami na stát, mohou rozhodnout pouze soudy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Německo. Omikron nenahrazuje očkování

12:42 Richard Seemann: Německo. Omikron nenahrazuje očkování

Stejně jako předchozí pondělí demonstrovaly večer tisíce lidí po celém Německu proti koronavirovým o…