Oleg Gubin: J. Tvrdík je pro Slavii vážným varováním

17.08.2016 17:28

SK Slavia stojí před klíčovým střetnutím o vstup do pohárové Evropské ligy UEFA: do Edenu přijede ve čtvrtek známý a ostřílený FC Anderlecht Brusel a o týden později je v Bruselu odveta. V dosavadních ligových kláních si Slavia připsala dva body za nerozhodné výsledky doma se Zlínem a v Jihlavě. Nejistotu až nebezpečí však pro klub představuje předseda představenstva Ing. Jaroslav Tvrdík.

Oleg Gubin: J. Tvrdík je pro Slavii vážným varováním
Foto: slavia.cz
Popisek: SK Slavia Praha - logo

Ten na jaře vystřídal v čele klubu dosavadního předsedu Jana Šimáně. Upozornil na sebe zejména několika prohlášeními na sociálních sítích – například o „neodvolatelnosti“ trenéra Dušana Uhrina. Do stejné kapitoly lze zařadit i odchod srdcaře Martina Latky z klubu.

Tvrdíkovy dosavadní politické i ekonomické výsledky jsou veskrze negativní. Je možno jmenovat někdejší funkce ministra obrany, generálního ředitele ČSA (to především), či manažera PR v ČSSD v období předsedy Jiřího Paroubka.

Fotbalová Slavia prošla složitou érou nejen v období totality. Na začátku 60. let dvacátého století po dvě sezóny klesla do druhé ligy. Obrat přinesl ročník 1964/65. Z iniciativy kulturní fronty, zejména spisovatele Pavla Hanuše, vznikl Odbor přátel Slavie. Klub slavného jména hrál několik let pod názvem Dynamo Praha a až v roce 1964 získal zpět historické jméno SK Slavia Praha. Je třeba zaznamenat historické datum 4. září 1965: toho dne došlo na Strahově k derby Slavia – Sparta před 50 tisíci diváků, největší návštěvou v historii. Zápas skončil spravedlivou remízou 2 : 2.

Přelom znamenala cesta prezidenta Miloše Zemana do Číny

Slavia se potýkala s vážnými problémy i po roce 1989. V roce 1991 vnesl do Slavie investici v řádu milionu dolarů Čechoameričan Boris Korbel. Slavia posílila z domova i ze zahraničí, ale Korbelova éra jen roztočila kolotoč peněz. Následovala série domácích i zahraničních vlastníků – firma ENIC, podnikatel Tomáš Rosen, firma Natland, podnikatel Jan Sisák, v současné době vyšetřovaný policií. V sezóně 2015/16 se Slavia krátkodobě dokonce potýkala s hrozbou insolvence.

Přelom znamenala cesta prezidenta Miloše Zemana do Číny začátkem letošního roku. Při ní bylo uzavřeno několik významných hospodářských smluv. V rámci jedné z nich převzala vlastnictví Slavie čínská společnost CEFC. Zemanovy cesty se jako koordinátor zúčastnil i Jaroslav Tvrdík. Odtud lze odvodit i Tvrdíkův posun na místo v čele Slavie.

Zkušenosti z dosavadní Tvrdíkovy praxe jsou však toho druhu, že jeho současná pozice by měla být pro Slavii i čínského investora vážným varováním.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…