Olivia Beavers: Úskalí globalismu

07.04.2020 18:00

V USA sílí hlasy, že země musí omezit svou závislost na Číně, a to hlavně pokud jde o hlavní léky a další zdravotnický materiál, s jehož nedostatkem se dnes země v souvislosti s vrcholící koronavirovou pandemií potýká.

Olivia Beavers: Úskalí globalismu
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Zatímco závislost dodavatelských řetězců na farmaceutickém průmyslu Pekingu je známa nejméně už dvě desetiletí, zdůrazňují dnes právníci i činovníci administrativy, že teprve virus odkryl, jak zranitelná je země, pokud jí nezbývá, než spoléhat se na Čínu a další země, když jde o to svést vítězný boj s pathogenem.

Peter Navarro, Trumpův ekonomický poradce přislíbil tento týden, že USA se zbaví své závislosti na cizích zemích a vybudují svůj vlastní průmysl na výrobu léků a dalšího zdravotnického zboží.

„Jedna z věcí, o které nás tato krize poučila, pane, je ta, že jsme až příliš nebezpečně závislí na globálních dodavatelských řetězcích,“ řekl Navarro, stojící na tiskové konferenci v Bílém domě hned vedle prezidenta. „Nikdy víc už bychom neměli být závislí na zbytku světa, pokud jde o základní léky a též možnosti našich protiopatření“.

Sám Trump pak oznámil, že hledá všechny možnosti, jak učinit Ameriku nezávislou na dovozu, při čemž zdůraznil, že teprve virus nám předvedl, jak je důležité přivést zpracovatelský průmysl zpět domů, abychom pak též doma mohli vyrábět léky i zdravotnické zařízení a vůbec všechno k ochradně zdraví lidí“.

(vybral a přeložil Lubomír Man)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Značná část potravin prudce zdražuje a dál bude

21:17 Oldřich Rambousek: Značná část potravin prudce zdražuje a dál bude

My všichni, kdož chodíme nakupovat, to vidíme. Ceny potravin rostou, brambory jsou už pomalu svátečn…