Na základě poznatků z médií a z podání zaměstnanců institucí, které jsou kontaktními místy veřejné správy, zahájil bývalý ombudsman Pavel Varvařovský v roce 2012 šetření z vlastní iniciativy ve věci ověřování údaje o rodném příjmení na žádosti o výpis z rejstříku trestů, tj. ověření identity osoby pro lustraci.
Na základě novely zákona o občanských průkazech se od 1. ledna 2012 nezapisuje do občanského průkazu rodné příjmení. Pracovníci kontaktních míst veřejné správy proto u žádostí o výpis z Rejstříku trestů požadovali po lidech s novými občanskými průkazy, aby rodné příjmení doložili rodným listem nebo výpisem z informačního systému evidence obyvatel. Zatěžování žadatelů bylo v průběhu roku 2013 odstraněno tak, že pracovník kontaktního místa veřejné správy se souhlasem žadatele ověří údaj o jeho rodném příjmení v informačním systému evidence obyvatel.
Šetření převzal zástupce ochránkyně, který zjistil, že právní řád před 1. lednem 2014 vůbec nedefinoval, co je rodné příjmení. Zatímco trestněprávní praxe chápala rodné příjmení vždy jako příjmení v době narození, tj. jako neměnnou konstantu, podle Ministerstva vnitra je rodným příjmením to, které je uvedeno na rodném listu. Problém nastane, pokud si někdo nechá změnit příjmení. Je mu vystaven i nový rodný list, který tedy neprokazuje údaj o příjmení, které měl dotyčný v době narození. Znamená to tedy, že pracovníci kontaktních míst veřejné správy nemohli a ani nyní nemohou správnost údaje o rodném příjmení v žádosti o výpis z Rejstříku trestů spolehlivě ověřit (ani z rodných listů ani z občanských průkazů, vydaných před 1. lednem 2012).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV