Ondřej Konrád: Co může premiérovi dělat starosti

22.03.2012 13:38 | Zprávy

Při předem zcela jasném výsledku, tedy neúspěchu opozice, si člověk může říkat, jaký smysl mělo pro sociální demokracii dát v úterý hlasovat o tom, zda může Nečasova vláda pokračovat, právě nyní.

Ondřej Konrád: Co může premiérovi dělat starosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Unavený premiér Petr Nečas ve sněmovně

A jestli by nebylo taktičtější vyčkat, až zda nebude v první instanci přece jen odsouzen Vít Bárta i jestli se nedávné pouliční protesty nevyvinou v nějaký soustředěnější tlak nespokojenců. K němuž se nepřímo a zatím po vlastní ose přidávají odboráři, kteří už ohlásili další masivní protivládní demonstraci.

Několikahodinová debata také těžko mohla přinést něco nového, a jelikož se mimořádná schůze za téma vyslovení nedůvěry ministerskému kabinetu konala od podvečerních hodin, televizní přenos zřejmě v konkurenci zpravodajství a pak nabídky oddechových programů lidé asi příliš nesledovali. Nadto se od Paroubkových časů maratóny kritických vystoupení opozičních poslanců občanům přejedly. A tomu úternímu scházela aspoň špetka napětí, neboť koalice už sice od voleb o pár hlasů ve sněmovně přišla, ale stále disponuje pohodlnou většinou.  

A tak se média věnovala víc tomu, že manželka člena klubu Věcí veřejných Vysloužila přivedla na svět dceru – za poslancovy asistence – cestou do porodnice na benzinové pumpě a excitovaný Vysloužil přesto na schůzi dorazil. Vděčné byly rovněž drobné vzájemné šťouchance politiků, kupříkladu konstatování ministra financí Kalouska, jak pečlivě si předseda národních socialistů Paroubek barví vlasy. Z poněkud jiného soudku pak byla velmi ostrá kritika vládních stran od nyní nezařazeného poslance Michala Doktora, který vloni odešel z ODS bezprostředně po té, co jej premiér neučinil ministrem průmyslu.  

Nicméně – ČSSD měla zkrátka potřebu všechny důvody, proč by podle ní měla vláda Petra Nečase odejít, souhrnně pojmenovat a vyjmenovat, což také učinila. Především v úvodním vystoupení svého šéfa Bohuslava Sobotky. Možná se Sobotka připravoval na to, jak bude hříchy vládnoucích stran uvádět zhuštěně a pádně před členy odborových centrál. Anebo při dalším kole ve sněmovně, na které se chystá, jestli Bárta vyjde od soudu pošramocen. Mimochodem, v tom případě ale Bárta zřejmě ihned rezignuje na post předsedy klubu, a tedy i příslušnosti ke K9, a podle některých informací by se dokonce asi vzdal poslaneckého mandátu.  

A jelikož se během procesu dost jasně ukazuje, že Radek John je jen papírovým šéfem strany, Věci veřejné asi i bez pobídky opozice učiní výměnu v předsednickém křesle, které by mohla obsadit vicepremiérka Karolína Peake. Učiní se tudíž kosmetické změny, Bárta se bude odvolávat k dalším instancím a přitom nejspíš stále stranu dirigovat, jen to nebude tak bít od očí. A koalice tedy vytrvá, neboť stejně nemá jinou možnost. Pokud ovšem nehodlá spáchat sebevraždu.  

Sobotkovi premiér Nečas oponoval vcelku věcně a klidně – neboť klidný být také mohl. Aspoň v úterý v noci. Ale lehké časy ho nečekají. Neboť, jak už bylo řečeno, nesouhlas se škrtáním na straně jedné a navyšováním příjmů do rozpočtu na straně druhé obecně vzrůstá. A kdo čekal od této koalice výrazné změny politického stylu, je rozčarován hlavně tím, jak chabě váda postupuje proti korupci.  

I když zároveň nemůže brát vážně požadavky iniciátorů Holešovské výzvy, totiž vyměnit veškeré politiky včetně prezidenta, zkorumpovanou polici i justici a řídit chod státu prostřednictvím nekonečného počtu referend o takřka čemkoliv. Ani parlamentní levice se Holešovskou výzvou nemůže identifikovat. Ale z podhoubí lidové nespokojenosti by se mohl vynořit někdo méně utopický a konstruktivnější, a zaujmout tak větší počet obyvatel. Kteří sice zatím příliš nepodporovali ani odborářské demonstrace, ale v příštích měsících jim mohou věnovat přinejmenším větší pozornost. A opět – pokud by se mezi odboráři vynořil někdo charismatický a bez funkcionářské zátěže, může mít vláda náhle proti sobě nezanedbatelnou sílu.  

Navíc jsou tu samozřejmě i rozpory uvnitř koalice, přičemž Nečasovi nemusí dělat zdaleka tak starosti Věci veřejné, jako TOP 09. Ta s ODS o vůdcovství na pravici soupeří vlastně už od svého vzniku a místopředseda Kalousek zřejmě myslí na premiérský post. Obě strany pak výrazně rozděluje postoj k Evropské unii, a jestliže Nečas aspoň trochu nepootočí kormidlem, bude TOP 09 takřka nahánět do náruče sociálních demokratů. O plánech na spojení těchto subjektů se hovoří už delší dobu, ale zatím mu bránily zásadní ideové rozpory. Ale v otázce evropské integrace a přístupu k takřečenému kompaktu, tedy smlouvě o fiskální odpovědnosti, se TOP 09 s ČSSD shodne bez problémů. To by předseda vlády určitě neměl brát na lehkou váhu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…