Ondřej Konrád: K zúžení prezidentových pravomocí dal ten nynější podnět sám

14.04.2014 11:00 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Když se před více než dvěma lety vedla diskuse před přijetím ústavního zákona o přímé volbě hlavy státu, ozývaly se hlasy pro to, že by zároveň měly být rozšířeny její pravomoci. Druhá strana ale namítala: přímý mandát už sám o sobě prezidenta posiluje a naopak je třeba mu něco odejmout.

Ondřej Konrád: K zúžení prezidentových pravomocí dal ten nynější podnět sám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Což se nakonec také stalo, byť spíše v symbolické rovině tím, že k zastavení dosud nevyřízené trestní kauzy potřebuje prezident ještě i podpis premiéra nebo jím pověřeného člena vlády.

A příslušná novela pak také upravila pravidla odvolání prezidenta – senát se souhlasem sněmovny může podat na hlavu státu žalobu k Ústavnímu soudu nejen pro velezradu, ale také pro hrubé porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. A imunita platí jen v prezidentově funkčním období.

Prvý přímo zvolený prezident pak všem ukázal, že i bez větších pravomocí má dost široký prostor, třebaže se mu po pádu Nečasovy vlády mohly parlamentní strany účinněji bránit prostě tím, že by se sněmovna rozpustila a vyvolala tak rychlejší předčasné volby. Místo toho politikové ale lavírovali a nechali instalovat Rusnokovu, čili Zemanovu vládu, i když jí pak už nedali důvěru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Eva Decroix, Ph.D., MBA byl položen dotaz

Ekonomika

Když se pyšníte tím, jak díky vám roste naše ekonomika, jak vysvětlíte, že to nepociťuje většina z nás, a že naše mzdy nerostou nebo jen minimálně, a že se naše životní úroveň propadá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Proč Česká televize lže?

15:57 Jiří Paroubek: Proč Česká televize lže?

Mám na mysli Interview vysílané v úterý 17. prosince, které vedla nová hvězda ČT redaktorka Kručinsk…