Ondřej Kosina: Občanská válka v Iráku?

20.10.2013 14:57 | Zprávy

Deset let po americké intervenci upadá Irák do stále většího chaosu. Země je de facto ve stavu občanské války z důvodu sektářského násilí mezi sunnity a ší’ity.

Ondřej Kosina: Občanská válka v Iráku?
Foto: Archiv
Popisek: Irák

George Bush jr. odůvodňoval nutnost vojenského zásahu proti Iráku nejen vlastnictvím zbraní hromadného ničení režimem Saddáma Husajna, ale i jeho vazbami na teroristickou síť al-Káida. Obojí byla prokazatelná lež. Sunnitští fundamentalisté z al-Káidy naopak Saddáma nenáviděli, protože jeho sekulární režim islamismus tvrdě potlačoval. Byla to právě americká intervence, která učinila z Iráku pokusnou laboratoř al-Káidy a výrazně napomohla k prudkému nárůstu teroristických aktivit – opět v rámci USA proklamovaného boje proti terorismu.

Podle americké studie, kterou citovala agentura AFP, již zemřelo půl milionu Iráčanů v souvislosti s válkou a násilím, které podnítila invaze USA v roce 2003.

Toto číslo zahrnuje nejen násilná úmrtí v důsledku vypuknutí sektářského násilí, ale smrt lidí kvůli nedostatku léků, pitné vody a potravin i oběti pumových atentátů a sociálních nepokojů, které jsou dodnes produktem tehdejší avanturistické zahraniční politiky Bushovy administrativy. Saddám Husajn nebyl žádný lidumil – válka proti Íránu (1980 – 1988) a vpád do Kuvajtu (1990 – 1991), které měl na svědomí, lze jen těžko ospravedlnit. Stejně tak brutální likvidaci tisíců Kurdů ve městě Halabdža v roce 1988 nebo masakr ší’itů v Dudžailu v roce 1982. Tato zvěrstva byla produktem nesmyslné irácko-íránské války, ze které měly prospěch pouze USA. Reaganova administrativa sice podporovala Bagdád a Saddám byl americkým spojencem proti ajatolláhu Chomejnímu, ale zároveň tajně prodávala zbraně Teheránu, což se provalilo v roce 1986 v aféře Írán-Contras.

I přes výše zmíněné válečné zločiny dokázal sekulární režim strany Baas, který vycházel z principu irácké identity a arabského nacionalismu, udržet jednotu země a tvrdě potíral nejen radikální islám, ale utlumil i náboženskou nevraživost mezi jednotlivými odnožemi islámu. Po osmiletém dobrodružství americké armády, která byla stažena Obamovou administrativou na konci roku 2011, země upadla do nekontrolovaného chaosu sektářského násilí a slabá vláda Núrího Málikího nedokáže občanům zaručit bezpečnost. Konflikt v Sýrii se navíc přelévá do Iráku, a zatímco iráčtí sunnitští fundamentalisté bojují po boku svých syrských souvěrců proti prezidentu Asadovi, jenž pochází z ší’itské frakce alávitů, bagdádská vláda v čele se ší’itou Málikím pomáhá Syrské arabské armádě tyto teroristy potírat. Sýrie a Irák se staly spojenými nádobami a v současnosti je celý tento region na Blízkém východě destabilizován.

Stačí si přečíst zpravodajství za poslední dva měsíce, které dokazuje, že Irák se nachází ve stavu faktické občanské války:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…