Ondřej Šlechta: Jak naložit s ďáblem

19.06.2014 9:30 | Zprávy

Ofenziva fronty Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) může vbrzku spojit letité rivaly. Spojené státy, které by mohly irácké vládě poskytnout potřebný vojenský materiál spolu se zpravodajskou podporou a Írán, který ohrožení šíitské vlády v sousedním Iráku vnímá se stejným znepokojením a do oblasti již vyslal brigádu Revolučních gard. Zdá se, že íránská otázka, která byla donedávna postavena jako buď-anebo, zřejmě bude muset být redefinována. Spolupráce Íránu se Západem není tak nepředstavitelná, jak se na první pohled může zdát.

Ondřej Šlechta: Jak naložit s ďáblem
Foto: Archiv
Popisek: Irák

Přestože již do Perského zálivu míří americký letadlová loď, americký prezident rozsáhlou pozemní intervenci odmítl. Írán, nepočítaje kurdské milice na severu země, tak představuje jedinou sílu v regionu, která je schopna zasáhnout a sponzorovat politické řešení krize. Dokonce i přes jeho zjevné mocenské ambice, které paradoxně posílila americká intervence do Iráku v roce 2003, disponuje v podstatě věrohodnějším postavením, než Spojené státy.

Stabilita v oblasti vždy závisela na rovnováze sil mezi Irákem a Íránem. Když jí v roce 1991 narušil irácký vůdce Saddám Husajn vpádem do Kuvajtu, USA jej vytlačily, nicméně do Bagdádu nepronikly z obavy před vytvořením bezpečnostního vakua. Rozhodnutí vojensky vstoupit do Iráku v roce 2003 pak bylo založeno na předpokladu, že jakmile bude svržen baasistický režim, podaří se rychle vytvořit silnou iráckou vládu, která udrží rovnováhu s Íránem. To se ovšem ukázalo jako klíčový omyl, protože Američané podcenili sílu šíitů, čímž napomohli Bagdádu spadnout do íránské sféry vlivu.

Spojené státy disponují historickou schopností vytvářet mimořádná a na první pohled nemyslitelná spojenectví s ideologickými nepřáteli za účelem dosažení strategických cílů. Připomeňme spojenectví Franklina Roosevelta se Stalinem proti nacistickému Německu. Roosevelt o toto spojenectví usiloval i přes obrovské politické pobouření domácích konzervativců a církve, která v Sovětech viděla ztělesnění zla. Připomeňme také rozhodnutí Richarda Nixona normalizovat vztahy s Číňany v době, kdy dodávali Severnímu Vietnamu zbraně, které zabíjely americké vojáky. Když čínský vůdce Mao prohlásil, že se nebojí jaderné války, protože Čína se milionovými ztrátami na životech bude schopná vyrovnat, byl Nixon za blázna. Nicméně byl to právě on, sám výrazný antikomunista, kdo chápal, že spojenectví s Čínou (i přes neexistenci formální smlouvy) bylo nevyhnutelné k dosažení rovnováhy se Sovětským svazem v době, kdy byla americká moc stále ještě podkopávána ve Vietnamu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: VZP neboli velké zpravodajské podvody

11:50 Vladimír Ustyanovič: VZP neboli velké zpravodajské podvody

Během posledních desetiletí může zveřejněným zprávám tajných služeb, zejména západním, věřit buď jen…