Na této jarní slavnosti, která se koná každoročně tradičně ve středu devátého týdne trimestru Nejsvětější Trojice, uděluje universita v Oxfordu čestné doktoráty.
(Encaenia is the ceremony at which the University of Oxford awards honorary degrees to distinguished men and women and commemorates its benefactors. It is held annually on the Wednesday of ninth week during Trinity Term.)
Je zapotřebí vysvětlit tu skutečnost, že mezi čestným doktorátem udělovaným u nás např. Karlovou Universitou a tímto čestným titulem v anglo-saském světě je diametrální rozdíl. V Anglii se tento čestný titul objevil už ve středověku a byl zaveden jako praxe, jíž se honorandovi promíjely některé příslušné akademické požadavky, vyžadované pro udělení normálního doktorátu v oboru. V Oxfordu se nyní uděluje každoročně v rámci jarní universitní slavnosti zvané Encaenia, kterou by bylo možno považovat za jakýsi profesorský majáles spojený s placenou podívanou pro veřejnost. Také počet honorandů je s naší praxí nesouměřitelný. V minulosti, když král Karel I. přesídlil se svým dvorem do Oxfordu, donutil tehdy universitu, aby v roce 1642 od listopadu do února udělila v rámci všech fakult dokonce 350 čestných doktorátů, proti čemuž se tehdy sama universita ohradila v petici.
Naproti tomu u nás je udělování čestných doktorátů poměrně velmi zřídkou záležitostí. Udělují se na slavnostním zasedání vědecké rady university v Karolinu. V minulosti byli takto odměněni také význační státní představitelé, např. perský šach nebo habešský císař a další. Pokud jde o vědce, vždy se jednalo o mimořádně zasloužilé a v daném oboru světově uznávané vědecké kapacity.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV