Pavel Foltán: „Kolo, rovno, vláda. Jak se to rýmuje?“

12.03.2022 14:01 | Komentář

Aktuální, či spíše akutní ohlasy ze sféry „vox populi“ silně realisticky připomínají onu známou lidovku „kolo, rovno, …, jak se to rýmuje?“ teď nejvíc, a hlavně s dosazením slov: ceny, inflace, (respektive hyperinflace) a vláda. Už nějakých 33 let se porůznu motám v krajině za zrcadlem pozadí politiky v tuzemsku, co už od počátku, a čím dál tím víc, připomíná cosi na způsob podivné říše á la „Kocourkovstan“. Avšak za celých těch 33 let, včetně po česku tzv. „samostatných“ 9 (slovy devět) volebních období té Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (protože toto její volební období je v pořadí deváté), ještě právě už tak brzy po volbách (a po ustavení nové vlády) se právě tak nahlas a tak intenzívně kriticky neskloňovalo právě to slovo „vláda“ a právě s takovým kvantem tak velmi nelichotivých přívlastků. A z té sféry vox populi ozvěnou často, a čím dál víc, rezonují termíny jako „defenestrace“, anebo „demise“ a podobně, včetně termínu - cituji: „vláda národní zkázy“. A to je (touhle dobou) teprve začátek toho, co přijde potom. Zatím to vypadá jenom jako taková malá milostná předehra.

Pavel Foltán: „Kolo, rovno, vláda. Jak se to rýmuje?“
Foto: archiv
Popisek: Pavel Foltán

Coby aktuálně akutní difuzory (čili coby urychlovače tlaků) by tu mohly hrát svou roli také další často z vox populi rezonující pojmy, jako např. cenzura, omezení svobody slova, i dalších svobod, a už i omezení (či negace) demokracie vůbec, včetně i těch dalších tzv. technikálií s tím souvisejících, jako je masmediální manipulace, atd.

No a dalším velmi důležitým aktuálně akutním faktorem této „naší současnosti“ je i ta skutečnost, že občan, volič a daňový poplatník není vůl. A dobře vidí a dobře vnímá i to, že vlády v okolních státech se chovají poněkud jinak, než tato vláda tuzemská. A hlavně ty vlády v těch státech z bývalého tzv. „ost-bloku“ - tedy z oněch kolonií toho tehdy východního impéria 1945 až 1989 a pak převrácením karet opět kolonií, ale to už toho západního impéria od 1990 doposud a „čím dál, tím víc a čím blíž, tím hůř.“ Čili stále jen něčí kolonie = lhostejno čí. I to je věc, která tu zatím nebyla. Totiž - před tím rokem 1989 (a právě v tom roce) měla ta naše veřejnost jakous takous naději, že po tom převratovém cinkání to bude lepší. Ale takovou bláhově naivní naději ta naše veřejnost už dávno nemá. A už ví, že teď bude muset přijít už skutečné řešení. Padni komu padni, buď anebo, my, anebo oni. Lidem totiž došlo, že jiná cesta už tu není.

Totiž, zatímco okolní vlády v těch ex-ost-satelitech se chovají prolidově, pronárodně, skutečně sociálně a vlastenecky, tak v tuzemsku to jaksi nefunguje. A každý se tudíž teď v duchu sám sebe ptá (a je už jen otázka času, kdy se tak velmi nahlas zeptá i lid jako celek): „Proč tomu tak je? Právě teď a právě tady? A když to jde jinde, tak proč to tady nejde?!? A ty vaše oblbovačky z těch vašich médií si strčte za klobouk.“ …

Ten takzvaně obyčejný, prostý, občan, volič a daňový poplatník není blbec, není vůl, a potažmo blbec, ani vůl není lid jako celek. Lidé si velmi dobře umí spočítat, jak ta vláda kalkuluje, čili proč tahle vláda nic nedělá - a jen jakoby dělá, že něco dělá, ale ve skutečnosti nedělá nic. Ani pro lidi, ani pro národ, ani pro vlast a pro budoucnost. Lidi už vědí, jak počítají ty vypočítavé vlády a spol. - čili čím vyšší budou ceny všeho, tím tahle vláda bude mít i větší výnosy ze všech těch daní (čili z DPH, ze spotřebních daní, a z dalších mechanismů, co s tím souvisejí). Jenže už brzy na ty daně nebude.

Ani jeden z popsaných jevů a v tak silně provázaných souvislostech tu za těch 33 let ještě nebyl. Teď se to už sčítá, násobí, kumuluje … A kdo vyloučí, že už brzy to bude „kdo z koho“. Vyloučí to tahle vláda? Zatím to tak ani trochu nevypadá. Spíš naopak.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Datová schránka- dotaz

Dobrý den, nevíte proč já, 77letý důchodce (nepodnikám, nejsem občanský aktivista, pouze jsem povinně ze zákona v tzv. "podivném" SVJé) jsem se z draze zaslané doručenky dověděl, že mi zřídili Dat. schránku- důvod, žeby svého času nový OP ????. Pokud jsem pochopil z jiných "povídání", bude mi aktivo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: České pracovní náklady 12. nejnižší v EU

15:27 Petr Dufek: České pracovní náklady 12. nejnižší v EU

Podle dnes zveřejněných čísel Eurostatu dosáhly průměrné hodinové pracovní náklady v ČR v loňském ro…