Pavel Foltán: Vládní hazard? aneb Jak si prohrát volby?

05.03.2021 12:12 | Zprávy

Mediální vlnou prošla čerstvá informace, že ministr Blatný ve čtvrtek při interpelacích ve Sněmovně řekl, že povolá do nemocnic studenty středních škol, a že to prý budou mít povinné. A to prý po dohodě s ministrem Plagou – inu, ona by ta součinnost těch ministerstev mohla být asi ještě širší, což ještě možná časem vyplyne z děje.

Pavel Foltán: Vládní hazard? aneb Jak si prohrát volby?
Foto: Foto Jarka Foltánová
Popisek: JUDr. Pavel Foltán, člen Rady ČTK

Takhle navozená situace může mít pro vládu i negativní synergie, například včetně celé řady právních problémů – a potažmo případně i soudních (s náhradami škod, atd.). Takže jen tak namátkou (prostým a tzv. selským rozumem zběžně a předběžně vzato):

  1. Ze střeních škol by mohli „nasadit“ jen část z 3. ročníků – čili jen studenty plnoleté (co už dosáhli 18 let věku) – u ostatních by to bylo velice riskantní, spíše už v oblasti hazardu. A u studentů ze 4. ročníků jenom ty, co nebudou připuštěni k maturitě – a to zatím ještě asi nikdo s určitostí neví. Neboť dalším hazardem by jistě bylo, kdyby i ministr školství v součinnosti nechal nasadit maturanty „na brigády“ (zdravotně jistě nikoli nerizikové) a ohrozil tak jejich přípravu na maturity, resp. jim v té přípravě přímo bránil. Takže suma sumárum – kolik takových středoškoláků by asi mohlo nastoupit?
  2. Jak by vypadala logistika, např. doprava studentů na ta pracoviště a zpět? Všichni nebydlí v místech, kde jsou ty špitály. Jak by vypadala jejich distanční výuka? Kdy by jí vlastně prováděli? V noci? Anebo by do těch špitálů chodili na noční šichty a přes den by distančně „studovali“? Kdy by spali? A co by na to asi řekla hygiena práce? A kdo by tu dopravu platil? A kdo by platil další související náklady? Kdo by dělal další související agendy?
  3. Za koho by ti středoškoláci do těch špitálů nastoupili? Za uklizečky apod. pomocný personál? To jsou ty profese, co ve zdravotnictví akutně chybějí natolik, že je nutné nasadit studenty středních škol? Kolik je k dispozici zletilých studentek (event. možná sem tam i studentů) ze středních zdravotních škol? A spádově kde? Spočítali si také toto páni ministři školství a zdravotnictví? Mají tuto mapu? A nechybí v těch špitálech zejména doktoři? A hlavně střední zdravotnický personál – tedy především zdravotní sestry? A můžou za ně nastoupit například studenti z gymnázií, průmyslovek, anebo z konzervatoří, či z jiných škol nezdravotnického zaměření? A nechybí tak náhodou ti doktoři a ty zdravotní sestry nejvíc v příhraničních oblastech Německa (Bavorska, i Saska) a Rakouska? A v dalších přilehlých oblastech = čili zejména v krajích (podle abecedy) Jihočeském, Jihomoravském, Karlovarském, Libereckém, Plzeňském? No, a to právě proto, že naši doktoři a sestry (vystudovaní, atestovaní a praktikovaní za naše peníze – neboli za peníze nás daňových poplatníků České republiky) jezdí coby „pendleři“ pracovat do německých a rakouských špitálů? A proč? No – za podstatně větší výdělky, než jim tady dá ministr zdravotnictví. Není to snad i tak trochu pravda? Anebo úplně? A kvůli komu? A cui bono?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla