Pavel Páral: Justiční Palermo

07.09.2014 15:09

Ten případ je stále vidět, byť veřejnost už pomalu přestal zajímat. Obvinění a stíhání tří poslanců ODS za údajnou korupci odstartovalo změnu mocenských poměrů v zemi.

Pavel Páral: Justiční Palermo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rebelové ODS v čele s poslancem Tluchořem
reklama

Před rokem konstatoval Nejvyšší soud, že tito lidé stíháni být nemohou a vyvolalo to velké diskuse. A pak to po dalších pokusech státních zástupců z Olomouce soudci potvrdili znovu. Přesto stíhání neskončilo, neboť státní zastupitelství ho nezastavilo, ani nezahladilo. Tři lidé jsou v právním vakuu, protože nemohou nic dělat. Na záležitost nezná zákon žádný opravný prostředek. Zákonodárce nepředpokládal, že se vysoký justiční funkcionář může také chovat jako gauner a jeho dohledový orgán to může tolerovat.

Když se to týká politiků, tak to média sledují a nějak hodnotí. A dotyční jsou schopni zaplatit si kvalitní advokáty. Problém je, že zvůle orgánů činných v trestním řízení dnes postihuje zřejmě běžně i řadové občany.

Server Česká justice se nedávno zabýval příběhem starožitníka Václava Oudy, který byl v roce 2010 odposloucháván, zadržen a obviněn z krádeže a následné prodeje starožitných mincí. Starožitník měl mince podobné kradeným ve výloze svého obchodu. Policisté se neobtěžovali do obchodu zajít, nevyžádali si doklady o nabytí podezřelého majetku, prostě se ani nepoptali a nechali si schválit odposlechy, z nichž nic nezjistili a tak prostě milého starožitníka brzy ráno, či spíše pozdě v noci, jak je jejich zcela skandálním zvykem, probudili a odvlekli na den do klece. Když zjistili svůj omyl, tak Oudu pustili a ještě nějaký čas odposlouchali jeho telefon, přestože jej celou dobu používal jeho bratr, který neměl s žádnými mincemi nic společného. Nyní jak ministryně Válková, tak ministr Chovanec soudí, že všechno bylo v pořádku.

Prostě policisté a státní zástupci si v současnosti mohou dělat, prakticky co chtějí, aniž by se ze svého chování komukoli odpovídali.

Popravdě řečeno nedobrý stav trvá už více než deset let od dob, kdy ministr vnitra Stanislav Gross dal policistům šanci dělat si v práci vlastní byznys, což odskákala řada podnikatelů. A některé případy více než jen zaváněly politickou objednávkou. Jako třeba zadržení tehdejšího majitele OKD Viktora Koláčka vzápětí poté, co se rozhodl přihlásit do privatizačního tendru na Sokolovskou uhelnou, kde nebyl vládou vítaným uchazečem. Od té doby se situace stále jen zhoršuje.

A aby česká, důvěru rozhodně nevzbuzující, justice měla ještě více nástrojů k svému zvláštnímu způsobu podnikání, máme zde zavedenu trestně právní odpovědnost právnických osob. Když na toho bohatého chlápka nic nemáme, najdeme něco na jeho manažery, obviníme jeho firmu a to by bylo, abychom ho nezmáčkli, říkají si nejspíše strážci pořádku, samozřejmě toho nového.

Trestně stíhaná firma má problémy s obchodními partnery, s účastí ve veřejných soutěžích, s obnovováním úvěrů a policisté se mohou hrabat ve věcech, které jsou předmětem obchodního tajemství a za něž konkurenti rádi zaplatí. A protože využití tohoto instrumentu stále trochu dře, je na stole bezprecedentní rozšíření možnosti kriminalizovat firmy. Nově bude moci být obchodní společnost obviněna třeba i ze zabití, znásilnění či vraždy, pokud nepůjde o vraždu nenarozeného dítěte. Absurdistán, za nímž se skrývá agresivní a nebezpečná expanze nekontrolované a zneužívané justiční moci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pravybreh.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Každoročně vysoké školy chrlí stovky Sněhurek

16:25 Petr Hampl: Každoročně vysoké školy chrlí stovky Sněhurek

Glosa k článku Dr. Weidnerové