Pavel Páral: O čem je aktuální daňová politika

29.07.2014 11:17 | Zprávy
autor: pravybreh.cz

Taškařice, kterou předvedla vládní koalice kolem snižování – nesnižování spotřební daně z pohonných hmot jistě opoziční poslance pobavila a dala jim šanci na využití příležitosti k zesměšnění protivníka a zkomplikování vládní hospodářské politiky, kterou by ztracených čtrnáct miliard korun výnosu z prodeje benzínu a motorové nafty jistě dokázalo pěkně pocuchat. A nyní patrně dojde i k ústavní žalobě, která by dotyčný zákon mohla zase vrátit do hry.

Pavel Páral: O čem je aktuální daňová politika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání sněmovny

Opozice prostě využila politickou příležitost. Je však poměrně zásadní otázkou, zda v tomto případě šlo o politiku, nebo spíše o politikaření. Politika je o názoru na svět a na cesty k jeho zlepšování a ne o házení klacků pod nohy konkurentovi.

Poslanci pravice by přece měli mít jasno v tom, že nepřímé daně, mezi něž patří i daně spotřební, jsou lepším nástrojem k získání peněz do státní kasy než daně přímé, tedy daně z příjmů fyzických a právnických osob. Jsou to daně spravedlivější a méně deformují trhy. Navíc lze jasně doložit, že v době recese jejich výnosy klesají pomaleji než výnosy přímých daní. Oslabení příjmů ze spotřební daně však za současné rozhazovačné politiky vlády povede jen a pouze ke zvýšení tlaku na nárůst daní přímých a nutno brát na vědomí, že vládní socialisté o tento nárůst velmi usilují a není třeba jim v tom pomáhat. Navíc si tak pravice zadělává na to, že bude muset vynaložit už jednou zaplacené politické náklady na nepopulární kroky, které při zvyšování nepřímých daní odvedla Fischerova a Nečasova vláda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Co s tím hodláte dělat?

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Svobodni-Tajne-nakupy-za-penize-danovych-poplatniku-792807 Souhlasím s vámi, ale má někdo šanci něco změnit? Je pravda, že si ta komise dělá pořád co chce a mám dojem, že nikdo nemá šanci to vlastně ovlivnit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Vitásková: Veřejnoprávní média stávkují? A co na to lidé z ulice

19:25 Alena Vitásková: Veřejnoprávní média stávkují? A co na to lidé z ulice

Komentář Aleny Vitáskové k plánované stávce veřejnoprávních médií.