Pavel Peterka: Kurz koruny zůstane v okolí 24,50 koruny za euro

03.11.2022 18:02 | Komentář

Česká národní banka dále pokračuje v již dříve vytyčeném směru a na dnešním zasedání rozhodla o stabilitě sazeb. Rozhodnutí o stabilitě bylo široce očekávané.

Pavel Peterka: Kurz koruny zůstane v okolí 24,50 koruny za euro
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka

V rozhovorech s radními před mediální karanténou, která je před zasedáním rady ČNB vždy uvalena, bylo hned několikrát uvedeno, že stávající úroveň sazeb ve výši 7 % je dostačující pro tlumení inflačních tlaků v České republice. Nic tak nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k obratu v rozložení sil mezi radními. Pro stabilitu opět hlasovalo pět ze sedmi radních, kdy dva navrhovali zvýšení o 0,75 procentního bodu.

Anketa

Líbil se vám plakát „Putin v pytli na mrtvoly“, který vyvěsil Rakušan?

2%
97%
hlasovalo: 33140 lidí

S novou prognózou, která byla zveřejněna po zasedání rady ČNB, je konzistentní další navyšování úrokových sazeb a jejich pozvolný pokles v dalším roce. Bankovní rada se i přesto rozhodla pro stabilitu sazeb, které ale ponechá na zvýšené úrovni po delší dobu. Tato volba dle guvernéra Michla přispívá předvídatelnosti prostředí v České republice. Cenou však bude delší období zvýšené inflace. Je nutné dodat, že další agresivní navyšování sazeb by zřejmě prohloubilo i pro další rok prognózovaný propad české ekonomiky.

Vrchol inflace ČNB stále očekává v blízkosti 20 % v prosinci letošního roku. Inflace by naopak měla klesnout v prvním čtvrtletí roku 2024 na úroveň 2,7 %. Naplnění prognózy bude závislé na vývoji české i celosvětové ekonomiky a na případném uskutečnění řady rizik v obou směrech pro vývoj inflace i české ekonomiky. Průměrná celková inflace v roce 2022 by měla dle nové prognózy dosáhnout 15,8 % a v roce 2023 pak 9,1 %. I v roce 2023 tak bude česká ekonomika čelit zvýšené inflaci. Prognóza dále očekává zpomalení české ekonomiky na přelomu let 2022 a 2023. Propad HDP by měl v roce 2023 činit - 0,7 %.

Další očekávanou, ale přesto důležitou informací je potvrzení pokračování intervencí ČNB na devizovém trhu ve prospěch silnější koruny. Intervence mají zabránit výrazným výkyvům kurzu koruny, což se od začátku režimu bezpochyby daří. Kurz koruny proti euru se tak stále pohybuje okolo 24,50 koruny za euro. V případě, že by ČNB neintervenovala, pak by se kurz pohyboval mezi 25,50 až 26,50 koruny za euro. Silnější kurz koruny v omezené míře pomáhá s tlumením zahraničních inflačních tlaků. Zahraniční zboží a služby se totiž ve většině případů prodávají právě za ceny v eurech, případně dolarech. Silnější koruna umožňuje nákup takového zboží a služeb za nižší korunové ceny, což se projevuje i ve statistických měření inflace.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …