Pavel Polák: Kterým směrem se vydá Alternativa pro Německo?

02.02.2015 19:30

Odpověď přinesl víkendový sjezd strany.

Pavel Polák: Kterým směrem se vydá Alternativa pro Německo?
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Že je to důležitý sjezd v krátké historii této strany, nikdo nepochyboval. Tříčlenné vedení strany se v posledních týdnech přetahovalo o pomyslné kormidlo a nebylo jednotné v tom, kterým směrem jím trhnout.

Strana vybudovala svou identitu na kritice evropské politiky kancléřky Angely Merkelové a společné evropské měny, jejíž záchrana byla podle zakladatelů strany neúnosně nákladná. 

Tento protievropský ráz nové strany zastává jeden z předsedů Alternativy pro Německo ekonom Bernd Lucke. Alternativa pro Německo má být věrná svým počátkům. 

Jenže téma eurokrize zvláště v posledním roce poněkud ztratilo naléhavost a místo něho se do německého veřejného prostoru vedral strach z islamizace Německa, přesněji řečeno se rozšířil zejména v zemích, kde Alternativa pro Německo byla úspěšná: v Sasku, Braniborsku a Durynsku. 

A tak část partaje zastříhala ušima a chtěla se tohoto tématu chopit. Ve straně rázem posílilo nacionálně-konzervativní křídlo pod vedením energické manažerky Frauke Petryové, která je šéfkou stranické frakce v saském zemském sněmu. Podporuje ji v tom šéf braniborské frakce Alexander Gauland. 

Žádost dnes už bývalé mluvčí Pegidy Kathrin Oertelové o členství ve straně Alternativa pro Německo bylo zamítnutoFoto:  ČTK/AP, Sebastian Kahnert

Islamizace, radikální islám, omezení imigrace, nový imigrační zákon, bezpečnost, to jsou nová témata, která mají stranu Alternativu pro Německo formovat. 

Frauke Petryová byla v kontaktu s mluvčí drážďanského protiislámského hnutí Pegida Kathrin Oertelovou. Na protestní shromáždění Pegidy chodily tisíce lidí, nejvíce 25.000, mezi nimi i několik pravicových radikálů a neonacistů. 

Jak Frauke Petryová, tak Alexander Gauland nenechali nikoho na pochybách, kam stranu posouvají. Ve vedení partaje to vřelo a krize se měla vyřešit na sjezdu v Brémách. 

Jenže do té doby prodělalo islamofobní hnutí Pegida několik skandálů a kotrmelců. A její hnutí se rozpadlo. 

S tímto nestabilním, pravicově populistickým a skandály obtěžkaným hnutím nechce šéf Alternativy pro Německo Bernd Lucke žádné spojenectví. Proto se na brémském sjezdu od Pegidy distancoval. 

Bernd Lucke ve stranických volbách prosadil svůj kurz – tedy ten euroskeptický. Pro tentokrát. Nacionálně-konzervativní tábor to se skřípěním zubů považuje za jednu prohranou bitvu, o osudu války se prý teprve rozhodne.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Český rozhlas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…