Pavel Rydvan: Smutný osud Tržního náměstí a hřiště v Liberci

15.04.2019 21:35

Zoufale se snažím zachránit hřiště, na kterém jsem jako student průmyslovky sportoval a kde by opět mohli stovky studentů a žáků sportovat. Navíc, současné plány magistrátu dokonale negativně ovlivní obyvatele a návštěvníky Tržního náměstí. Velmi rád bych vyvolal veřejnou diskuzi o tom, zda potřebujeme silnice, či spíše prostor pro mladou generaci a její vyžití.

Pavel Rydvan: Smutný osud Tržního náměstí a hřiště v Liberci
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec
reklama

Vedení města Liberec svolalo počátkem dubna do kina Varšava schůzku, která měla za cíl prodiskutovat s občany novou podobu Tržního náměstí. Názory a požadavky občanů měly být základem pro zadání architektonické soutěže. Až na místě se většina přítomných dozvěděla, že náměstí bude protnuto novou, již schválenou a vyprojektovanou komunikací, tzv. Novou Pastýřskou, která zabere velkou část bývalého hřiště (dnes parkoviště) a která vyústí naproti hlavnímu vchodu do Alberta s tím, že projekt bude zahrnovat mimo jiné 4m vysoké protihlukové stěny a nebude zahrnovat kruhový objezd, který by propojil tuto novou komunikaci s dalšími 3 navazujícími silnicemi. Rychlost na této komunikaci bude prý omezena na 30 km v hodině, aby se snížily emise a hluk. Na setkání vůbec nezazněla zmínka o plánu na zřízení parkoviště v místě vstupu do areálu bývalého výstaviště (vedle Tobogánu).

Z realizace nové komunikace tzv. Nové Pastýřské vyplyne následující:

  1. Dojde k definitivnímu zrušení prostoru hřiště, který byl po desetiletí využíván 6 školami (2 základní a 4 střední). Hřiště je ve vlastnictví města a je naprosto zanedbané a parkoviště zkázu dokonalo. Jedná se o jasný prostor ke sportovního využití pro několik stovek studentů a žáků, v pohodlné dochozí vzdálenosti.
  2. Tržní náměstí se stane rušnou dopravní křižovatkou se značným počtem přechodů a s „klidovým“ zbylým prostorem uprostřed o rozměrech cca 50 x 50 x 50 m, který jen sotva bude možno využívat pro oddych bydlících občanů či sportovní činnost mládeže či dětí. Výrazně se zvýší hluk a znečištění celého prostoru náměstí, které vlastně přestane být náměstím, tak jak mu rozumíme v samém centru 100 tisícového města. Protihluková stěna a kruhový objezd dokoná zkázu celého prostoru a např. krásu nově opravených vil. A jak se bude dařit kavárně za protihlukovou stěnou je nasnadě. Nezbytný kruhový objezd zabere další, velmi podstatnou část náměstí.
  3. Dalším citelným zásahem do zoufalé dopravní situace náměstí bude i plánované zřízení parkoviště v oblasti vchodu do výstaviště, což opět negativně ovlivní již dost složitou dopravní situaci na rušné křižovatce pod stř. školou ekonomickou.

Nabízí se otázka, jaký byl skutečný záměr tohoto setkání, které chtělo zřejmě navodit mylný dojem, že občané jsou s výstavbou protihlukové stěny a nové komunikace a kruhového objezdu v podstatě srozuměni a teď jde jen o to, aby se vyjádřili k architektonickému pojetí torza, které z celého náměstí zbyde. Vedení města si pouze vytváří alibi, aby, až se zvedne vlna odporu, mohlo říci: Vždyť my jsme to s občany přeci projednali! O Nové Pastýřské totiž do této doby žádná veřejná diskuze neproběhla a záměr je podle vyjádření náměstka Šolce v územním plánu 30 let a proto přes to nejede vlak. Nová Pastýřská prostě bude. Zatím však nejsou peníze ale příprava již stála značné prostředky z peněz liberečanů.

Tzv. odlehčení dopravy na Šaldově náměstí by se dalo snadno realizovat jednoduchým odstraněním zábran vjezdu do Ruprechtické ulice v prostoru bývalého Ambiente a realizací kruhového objezdu. Nová Pastýřská rozhodně neodvede plánovaný průjezd 15 000 vozidel denně (jak avízováno vedením magistrátu) a pokud by to nepravděpodobnou náhodou byla pravda, (tedy mnohem více, než 20 vozidel za minutu v době od 8 do 18 hodin ) pak se za Tržní náměstí modleme. Bylo by to peklo.

Město uvažuje o investici, která podle vyjádření p. Šolce vyjde výrazně nad 40 miliónů, za které město zničí jak hřiště pro mládež a Tržní náměstí utrpí dopravní kolaps a nevratnou újmu. O životním prostředí pro obyvatele ani nemluvme.

Pokud by se výstavbě tohoto nesmyslu zabránilo (ještě je čas na diskuzi) mohlo by se hřiště obnovit, zmodernizovat a propojit s Tržním náměstím a tak otevřít prostor zejména mladým lidem a ne všepohlcujícímu dopravnímu ruchu! Pak by to byl smysluplný úkol pro architekty.

Je zarážející, jak nové vedení radnice (překabátění dlouholetí členové ODS) rychle a ochotně převzalo nesmyslné plány předchozích volených i nevolených činovníků magistrátu, kteří Liberci uštědřili lekce, na které budeme dlouho vzpomínat, včetně značného zadlužení města (1,65 miliardy Kč).

Stavme další Plazy, parkoviště a další silnice v samém centru města, mládež ať si sedne k počítači a hraje si hry tam a neruší dopravní provoz. Argumentovat tím, že je něco v územním plánu 30 let je velmi krátkozraké a ukazuje to nabrutální nezájem vedení města o smysluplný rozvoj výchovy mládeže a o potřeby obyvatel, např. z Tržního náměstí.

Pavel Rydvan

P.S.
A prosím, milý magistráte, nechte postavit koleje a troleje do Rochlic v době, kdy zakrátko budou všechny autobusy jezdit na baterie. Nicméně, je potřeba zainvestovat, betonovat a koleje, to je ono! Že nebudou za pár let vůbec potřeba? No smůla… My mysleli...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lucie Šafránková: Pět poslanců by Karlu Maříkovou vydalo. Pravda se nedala. Prozatím

13:47 Lucie Šafránková: Pět poslanců by Karlu Maříkovou vydalo. Pravda se nedala. Prozatím

Sněmovna sice včera poslankyni SPD k trestnímu stíhání za její výroky o migrantech nevydala, ale hlu…