V první řadě je potřeba najít historický důvod, proč a na čem EET vlastně vzniklo. Zamýšleným předchůdcem EET byl zákon o registračních pokladnách z dob vlády ČSSD, lidovců (tehdy ještě Miroslav Kalousek) a Unie svobody (2002 až 2006). Mělo jít o povinné používání certifikovaných pokladen s fiskální pamětí. Zákon zrušila Topolánkova vláda. Vznikl v době výrazného ekonomického růstu a současně rostoucího deficitu státního rozpočtu (ministrem financí byl dnešní předseda vlády). V té době levicová vláda perlila věcmi, jako bylo pastelkovné, mýto, poslední rok školky zdarma a podobně. A dle zásady "zdroje jsou" se tyto zdroje našli v podobě kontroly a údajného většího výběru daní od maloobchodníků (mělo jít jen o maloobchod).
V době, kdy bylo ČSSD v opozici, myšlenka registračních pokladen zůstala v programu této strany. V roce 2011 vzniká hnutí ANO, které ale myšlenku jakýchkoliv podob registračních pokladen v programu nemělo, koneckonců v této době se jevilo jako náhrada tehdejších středopravých stran a cílila na jejich voliče.
Po posledních volbách se systém evidence tržeb dostává do vládního prohlášení a má jej na starosti ministr financí – předseda hnutí ANO. Popravdě řečeno nedokážu pochopit jeho názorový veletoč, nicméně myšlenku elektronických tržeb vzal za svou. Bylo to v době, kdy prohlašuje, že malí podnikatelé jsou k ničemu. Vládou je zvolen systém inspirovaný chorvatským řešením v podobě elektronické on-line evidence spravované daňovou správou, kdy podnikatelé online evidují hotovostní transakce přímo do tohoto systému.
Jako zdůvodnění se udává potírání šedé ekonomiky a zvýšení výběru daní (18 miliard, což je zřejmě iluzorní).
Názory na efektivitu tohoto řešení se různí (v Chorvatsku to evidentně šedou ekonomiku nesnížilo a výběr daní se nezvýšil). Je potřeba také říci, že ČR je, co se týče rozsahu šedé ekonomiky v rámci Evropské unie, v podprůměru, naopak právě od Chorvatska, kde šedá ekonomika jen kvete.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.