Petice: Otevřený dopis předsedovi a Radě ČT

20.12.2020 20:02 | Zprávy

Vážený pane předsedo, vážená Rado České televize,

Petice: Otevřený dopis předsedovi a Radě ČT
Foto: pixabay.com
Popisek: Petice - ilustrační foto

Jakožto koncesionář ČT, tedy člověk, který si platí nestranné a objektivní zpravodajství a žurnalistiku, vyslovuji velké znepokojení nad situací, která vznikla po zvolení nových členů Rady, Ing. Lipovské, Bc. Veselého a Mgr. Matochy. Ty, jak známo, zvolila Sněmovna PČR po hrubém nátlaku poslance Berkovce na členy hnutí ANO 2011 ve sněmovně, který svým dopisem kádroval navrhované kandidáty především podle loajálnosti k ANO a prezidentovi.

Zjevně protiprávní odvolání dozorčí komise a neustálé útoky těchto nových členů na redaktory ČT, považuji za velmi nebezpečné ohrožení nezávislosti ČT a její nestrannosti. Navíc Vaše raketová kariéra, pane Matocho, z nováčka do funkce předsedy Rady, vzbuzuje nejedno podezření, a to i v souvislosti s Vaší minulostí novináře, píšícího pro podnikový tisk Babišova Agrofertu, Lidové noviny.

Poslední kapkou pro mou trpělivost byla zpráva, že jste odmítl poskytnout sdělovacím prostředkům anonymizovaný seznam stížností, které Rada projednávala, a přitom jste jedním dechem jmenoval čtyři redaktory, kteří prý divákům nejvíc vadí. A tak se ptám: Z jakého množství podnětů vychází toto dehonestující sdělení? Kolik občanů se takto vyjádřilo jednou a kolik opakovaně?

Statut člena Rady říká, že členství v Radě je veřejnou funkcí. Každý člen Rady se tedy za svou práci zodpovídá veřejnosti. Tím, že odmítáte transparentně sdělit tyto informace, jednoznačně porušujete tuto zásadu. Veřejnost má právo vědět, kolik lidí a na co si ve skutečnosti stěžuje. Tím, že tuto informaci tajíte a zároveň jste jmenoval ony čtyři redaktory, jste na ně vytvořil nemístný tlak.

Pokud by to skutečně mělo být, jak říkáte, pak chci vědět, na jakém základě je Vaše informace postavena. Pokud to odmítáte zveřejnit, porušujete zásadu o Radě jako veřejné instituci, a je to pouze pokračování mafiánských praktik současné vlády, jejíž jste prodlouženým orgánem. Pak ale svoji funkci nezvládáte a měl byste odstoupit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

11:34 Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

Vidím těch starostí kolem májových oslav 80. výročí konce války, jakou vlajkou mávat, koho nepřipomí…