Petice proti nárůstu extremismu a ohrožení demokracie v ČR

30.06.2020 22:02

Zastavme nárůst extremismu a ohrožení demokracie v ČR

Petice proti nárůstu extremismu a ohrožení demokracie v ČR
Foto: pixabay.com
Popisek: Petice - ilustrační foto
reklama

"Vážené paní předsedkyně, vážení pánové předsedové, vážení představitelé demokratických politických stran,

naléhavě vás žádáme:

s ohledem na historickou zkušenost, aktuální vývoj událostí v ČR, v Evropě i ve světě, s odkazem na Čtvrtletní výroční zprávu Ministerstva vnitra ČR o extremismu v ČR, přestaňte se ohlížet na maximalizaci volebních preferencí a hledání toho, co se nejvíce zalíbí voličům. Extremistická propaganda i propaganda cizích nedemokratických mocností s tímto chováním počítá. Proto zahlcuje veřejný prostor a sociální sítě umělými narativy, které se tváří jako hlas lidu a které pak mnozí politici opakují, legitimizují a šíří v médiích, čímž zpětně utvářejí veřejné mínění. Každý další den jsme svědky toho, jak padají nepsaná společenská tabu. Kdo by si před deseti lety pomyslel, že zmizí nepřípustnost urážet druhé, ponižovat menšiny, vyvolávat strach, šířit kolektivní stereotypy a nenávist vůči celým skupinám obyvatelstva, omlouvat manipulace a polopravdy, velebit šíření nenávisti jako „svobodu slova“!

Prosíme Vás, jednejte tak, aby Vám Vaši potomci nemuseli klást otázky podobné těm, které kladla předválečným demokratickým politikům v Německu generace jejich vnuků a kterou jsme mohli klást i my většině předúnorových politiků:

jak je možné, že neviděli průkazný vzestup iracionálního verbálního a později i fyzického násilí, strachu a kolektivního šílenství. Jak je možné, že se mnozí z nich přizpůsobili, a ještě se vezli na vzedmuté vlně kolektivního poblouznění a snažili se udržet ještě několik týdnů či měsíců ve svých funkcích, než z nich byli nakonec odstaveni nedemokratickými silami, jimž napomohli v jejich nástupu k moci.

Buďte našimi vzory, našimi lídry, nikoli bezzásadovými oportunisty, kteří budou jen potvrzovat údajné většinové mínění či kdejaké momentální emocionální hnutí mysli části obyvatelstva. Snažte se povznést se nad krátkozraké partikulární zájmy a osobní nevraživosti ve jménu vyššího a dlouhodobého zájmu našeho demokratického státu a jeho budoucího osudu, který je nyní v sázce. Nepřipusťte, aby byly opuštěny principy humanity, které byly položeny do základů naší státnosti, a spojte se v obraně základních demokratických hodnot a principů, které jsou jedinou spolehlivou hrází, jež nás odděluje od pádu do autoritářského režimu a nesvobody. Máte zodpovědnost nejen vůči svým voličům, ale i vůči svým potomkům.

Autoři výzvy:

Alexandra Alvarová, Jan Květ, Václav Němec, Jana Valdrová Kyselová, Aleš Valder

Výzvu podepsali:

Alexandra Alvarová I Jan Bartošek I Petr Blažek I Tomáš Bouzek I R…….h I Ivan Fíla I Robert Elva Frouz I Radek Gális I Libor Grubhoffer I Tomáš Halík I Bára Hrzánová I Pavel Klíma I Tomáš Klvaňa I Michael Kocáb I František Kostlán I Jan Květ I Václav Láska I Václav Malý I Ivo Moravec I Salim Murad I Václav Němec I Jan Nepomuk Piskač I Zuzana Piussi I Věra Roubalová Kostlánová I Vladimír Sulek I Jiří Šesták I Jan Štern I Jaromír Štětina I František Talíř I Martin Vadas I Jana Valdrová Kyselová I Aleš Valder I Viktor Vojtko.

SEZNAM ADRESÁTŮ

(politická strana, hnutí, spolek, předsedkyně, předseda)

ESO, Jaromír Štětina

HLAS, Pavel Telička

HOPB, Ivo Moravec

KAN, František Laudát

KDU-ČSL, Marian Jurečka

LES, Martin Bursík

MILION CHVILEK, Mikuláš Minář

ODS, Petr Fiala

PIRÁTI, Ivan Bartoš

PRAHA SOBĚ, Jan Čižinský

SEN 21, Václav Láska

SNK ED, René Živný

SPOLEČNĚ PRO ČESKO, Jiří Drahoš

STAN, Vít Rakušan

TOP 09, Markéta Pekarová Adamová

ZELENÍ, Magdalena Davis, Michal Berg

(ZDROJ: Ministerstvo vnitra ČR)

2. 6. 2020"

Petici je možné podepsat ZDE. Na této stránce naleznete odkazy na kontroverzní případy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Dědek: Ochranné prvky českých platidel patří k světové špičce

18:08 Oldřich Dědek: Ochranné prvky českých platidel patří k světové špičce

V roce 2020 bylo na území České republiky zadrženo 1002 kusů padělaných a pozměněných českých bankov…