Petice za záchranu sociální a ekonomické stability Karlovarského a Ústeckého kraje

08.05.2019 14:20

Petici "Peníze z emisních povolenek zpátky do regionů" mohou občané podpořit a připojit svůj podpis na petiční archy, které jsou uloženy v Kulturním a informačním centru v domě kultury Kraslice.

Petice za záchranu sociální a ekonomické stability Karlovarského a Ústeckého kraje
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
reklama

„Peníze z emisních povolenek zpátky do regionů“

Uhelným regionům v Karlovarském a Ústeckém kraji hrozí sociálněekonomický kolaps v důsledku útlumu a ukončení těžby i zpracování hnědého uhlí. V horizontu několika let zaniknou tisíce pracovních míst a v okresech Sokolov, Chomutov, Most a Teplice dojde k ukončení odvětví, které bylo po mnoho generací dominantní. 

Zatímco Německo vidí v transformaci uhelných regionů velkou příležitost, náš stát naprosto selhává a na změny se nijak nepřipravuje. Z krajů, které se potýkají s narůstajícími strukturálními problémy, velkou ekologickou zátěží, malým výkonem ekonomiky i odlivem obyvatel, přitom odchází miliardy korun přes platby za emisní povolenky.

Finanční prostředky získané prodejem emisních povolenek ale nejsou zpět investovány v regionech. Mizí ve státním rozpočtu, aniž by se plně využívaly na pomoc v místech odkud pocházejí. Jde o nespravedlivé vyvádění peněz z chudých a strukturálně postižených oblastí. Tento stav je potřeba neprodleně změnit. 

Požadované změny musí být závazné a legislativně zakotveny. Váš podpis může výrazně pomoci prosadit spravedlivý systém rozdělování vybraných prostředků. 

(Emisní povolenky jsou nástrojem evropské politiky snižování emisí skleníkových plynů. Musí je nakupovat většina elektráren a průmyslových podniků. K nejvyššímu nákupu, a tím i odlivu finančních prostředků dochází v okresech, kde se koncentruje těžba a zpracování hnědého uhlí. Peníze za povolenky jsou čistým příjmem státního rozpočtu České republiky)

Proto my, níže podepsaní občané,
•nesouhlasíme s tím, že jsou ze strukturálně postižených regionů Karlovarského a Ústeckéhokraje vyváděny miliardy korun prostřednictvím plateb za emisní povolenky, aniž by sevracely zpět do těchto regionů.
•požadujeme vytvoření transformačního fondu, který bude sloužit k financovánístrukturálních změn v Karlovarském a Ústeckém kraji, prioritně k tvorbě novýchkvalifikovaných pracovních míst v Sokolovské a Mostecké hnědouhelné pánvi a zlepšovánístavu životního prostředí.
•požadujeme, aby tento transformační fond byl naplněn finančními prostředky, které státodčerpává formou prodeje emisních povolenek z území Karlovarského a Ústeckého kraje.
•vyzýváme vládu ČR a příslušné orgány k zodpovědnému a prioritnímu řešení situacestrukturálně postižených regionů.

Osobou, pověřenou zastupováním petičního výboru, je Ing. Miroslav Balatka, Jednoty 1318, 36501 Sokolov

Vyplněné petiční archy doručte laskavě na adresu:  Miroslav Balatka, obvodní kancelář, Boženy Němcové 2042, Sokolov 35601

Petici ke stažení a další podrobnosti naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michal Kobza: Ve Švýcarsku od pondělí povinné roušky

19:34 Michal Kobza: Ve Švýcarsku od pondělí povinné roušky

Zatímco naše vláda zareagovala na nemoc Covid-19 správně, tím, že od samého počátku nákazy zavedla p…