Petice za změnu pravidel hospodaření veřejných vysokých škol

26.11.2022 20:17 | Komentář

V posledních měsících čelí celá společnost rostoucím cenám v podstatě ve všech sektorech trhu, od potravin po energie, a tato skutečnost má přirozeně negativní dopady i do hospodaření vysokých škol.

Petice za změnu pravidel hospodaření veřejných vysokých škol
Foto: pixabay.com
Popisek: Petice - ilustrační foto

V zájmu řešení této neblahé situace předkládáme tuto petici s cílem podnítit přijetí legislativních opatření, která umožní vysokým školám využít k úhradě rostoucích nákladů stávajících vnitřních zdrojů (ve výši až desítek miliónů korun ročně), které jsou však nyní ze zákona vázány na jiné účely.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17003 lidí

Jedná se o prostředky, které vysoké školy získávají ve formě poplatku za delší studium od studentů, kteří překročili standardní dobu studia zvýšenou o jeden rok. Na tyto studenty již stát veřejným vysokým školám nepřispívá a studenti si studium platí sami formou zmíněného poplatku.

Veřejné vysoké školy však nemohou ani část z takto získaných prostředků využít na provoz, investice či mzdy a jsou ze zákona povinny je vložit do stipendijního fondu, který přirozeně slouží výhradně k výplatě stipendií. Veřejné vysoké školy a jejich studenti, kteří překročili stanovenou dobu studia, se tak ocitají v podivné situaci. Student za studium řádně platí poplatek, ale z čistě ekonomického pohledu vysoké školy vlastně studuje „zdarma“. Při bližším pohledu dokonce k tíži školy, protože ta musí z jiných zdrojů navíc hradit náklady spojené s jeho studiem.

Obracíme se proto touto peticí na MŠMT ČR a Parlament ČR s žádostí o iniciování změny zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách tak, aby alespoň část z vybraných poplatků za delší studium bylo možné využít k pokrytí nákladů na provoz. Konkrétně žádáme o zvážení možnosti:

  • vypustit druhou větu v 7. odst., §18
  • vypustit odst. 6 v §58

Jiří Štípek

Petici můžete podepsat ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Udělal jste z ČR snadný cíl pro Putina

Když by došlo na válku, nemyslíte, že teď hrozí, že námnaši spojenci nepomůžou, když vy nechcete pomoc jim? Nemáte dojem, že jste nás tím dost ohrozil?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Vyhraje muž, nebo nůž?

21:37 Ladislav Jakl: Vyhraje muž, nebo nůž?

Čtvrteční glosa Ladislava Jakla