Petice za zpřísnění trestů za týrání zvířat

01.04.2018 16:53

My, níže podepsaní občané, jsme hluboce znepokojeni stoupajícími počty týraných zvířat a brutalitou, se kterou dochází k páchání násilí na zvířatech v zájmových a hospodářských chovech.

Petice za zpřísnění trestů za týrání zvířat
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

My, níže podepsaní občané, jsme hluboce znepokojeni stoupajícími počty týraných zvířat a brutalitou, se kterou dochází k páchání násilí na zvířatech v zájmových a hospodářských chovech. Odmítáme přijmout, že za takto barbarské činy jsou navrhovány a ukládány velmi nízké tresty, pachatelé často nejsou souzeni vůbec a za své činy nenesou důsledky. Případy týrání jsou často bagatelizovány, nedůsledně vyšetřovány a stát tím nepřímo prodlužuje utrpení týraných zvířat.

Je pro nás nepřijatelné, aby stát nadále zůstával v pasivní roli, setrvával u nefunkčních postupů a nevyjasněných kompetencí a nedostatečné erudice dotčených institucí a orgánů.

Prostřednictvím této petice žádáme, vás dotčené orgány a instituce, abyste se zasadily o přijetí komplexních legislativní opatření, která zajistí přísnější trestání pachatelů trestného činu týrání zvířete, zvýší efektivitu boje proti týrání zvířat a zlepší právní postavení zvířat v České republice. V rámci zvýšení vymahatelnosti práva v oblasti ochrany zvířat žádáme:

NOVELIZACI TRESTNÍHO ZÁKONÍKU a souvisejících předpisů

 • Zvýšení dolní i horní trestní sazby u trestného činu týrání zvířete podle § 302 trestního zákoníku a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti podle § 303 zákoníku, aby měly odrazující i výchovný účinek a odrážely společenskou závažnost této trestné činnosti.
   
 • Zavedení nové skutkové podstaty trestného činu provozování tzv. „množírny“ zvířat, v rámci kterého by byla vymezena zákonná definice tzv. množíren a bylo stanoveno, že provozování takto definovaných množíren je trestné.
   
 • Detailnější odstupňování skutkových podstat trestného činu týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, aby bylo možné častěji v odůvodněných případech uložit nepodmíněný trest odnětí svobody.
   
 • Pachatelům výše uvedených trestných činů obligatorní ukládání trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu chovu a držení zvířat.
   
 • Vytvoření programu proškolování soudců a státních zástupců v oblasti trestných činů spáchaných na zvířatech.

NOVELIZACI ZÁKONA NA OCHRANU ZVÍŘAT A NOVELIZACI VETERINÁRNÍHO ZÁKONA a souvisejících předpisů

 • Posílení kompetence odpovědných orgánů na úseku ochrany zvířat (Státní a krajské veterinární správy, Policie ČR, Celní správy atd.) ke zvýšení efektivity kontrolních a represivních činností těchto orgánů. Zejména je nezbytné umožnit Státní veterinární správě provádění pravidelných a důkladných kontrol míst s chovem zvířat a v součinnosti s Policií ČR jim v případě podezření na týrání zvířat umožnit vstup do obydlí.
   
 • Zlepšení životních podmínek hospodářských zvířat včetně podmínek jejich převozu.
   
 • Definování práv a povinností chovatelů zvířat, nastavení parametrů pro zájmové chovy, které budou jasně vymezovat životní podmínky zvířat, zohledňovat jejich celoživotní potřeby pro zdravý fyzický, psychický a sociální vývoj, včetně stanovení podmínek pro reprodukci.
   
 • Povinné nezaměnitelné označování psů čipy a povinnost registrace čipů ještě u chovatele, tj. při odstavu, včetně vytvoření centrálního registru psů např. po vzoruexistujícího Integrovaného (zemědělského) registru zvířat.
   
 • Větší zapojení daňové správy, celní správy a živnostenských úřadů do problematiky nelegálního obchodu se zvířaty z důvodu daňových úniků a neoprávněného podnikání, zpřísnění podmínek získání živnostenských oprávnění pro chov a obchod se zvířaty.
   
 • Posílení specializovaných složek na potírání boje proti týrání zvířat, mj. zvýšení počtu policistů v odboru environmentální kriminality, jejich edukace a rozšíření metodického doporučení pro jejich činnost.

Za petiční výbor:

JUDr. Jiří Pospíšil (předseda TOP 09), Na Kampě 11, 118 00 Praha,
Mgr. Robert Plicka (advokát, Advokátní kancelář Robert Plicka), V Cibulkách 539/49, Košíře, 150 00 Praha 5,
Petra Vojtíšková (místopředsedkyně neziskové organizace Home4Pets, z. s.), Myslíkova 1922/9, 110 00 Praha 1

Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněn kterýkoliv člen petičního výboru.

Petiční text a arch ke stažení zde.

Adresa pro zasílání petičních archů: Home4Pets, z. s., P. O. BOX č. 15, 128 00 Praha 28. Dotazy, prosím, posílejte na email: petice@home4pets.cz

Petici můžete podepsat ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Zabraňme uložení 900 000 m3 odpadu do Sandberka

22:12 Petice: Zabraňme uložení 900 000 m3 odpadu do Sandberka

Společnost Kamenolomy ČR se rozhodla, že do vodní plochy Sandberk u Kolína navezou 900 000m3 odpadu.…