Petiční výbor na podporu Michalákových: Reakce na zprávu premiéra

21.02.2015 15:40

Prohlášení Petičního výboru na podporu návratu dětí Michalákových do ČR

Petiční výbor na podporu Michalákových: Reakce na zprávu premiéra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Reakce na informaci předsedy vlády ČR pro PS PČR ke kauze Denise a Davida Michalákových v Norsku na základě přijatého usnesení č. 545 Poslanecké sněmovny ze dne 9. 12. 2014

20. února 2015: Jsme nespokojení a znechucení reakcí Norského království na dotazy České republiky k případu dětí Michalákových. Hradba mlčenlivosti, kterou Norsko kolem případu vystavělo, jen posílila podezření na závažná pochybení norské sociální služby Barnevern a jeho pochybné postupy. Je nepřípustné, aby Norsko vytrvale odmítalo v případu českých občanů odpovědět na tak základní otázky, jako jsou důvody setrvání dětí u norských pěstounů nebo jejich rozdělení do dvou rodin.

Připomínáme, že bezdůvodným rozdělením sourozenců do dvou různých pěstounských rodin (bez soudního rozsudku), absencí jakýchkoli podpůrných opatření, která by byla umožnila zachování rodiny Michalákových, a obecně tím, že Norsko dlouhodobě a trvale pojímá pěstounskou péči jako institut nahrazující rodičovství a nastoluje ve svém právním řádu podmínky ztěžující vracení dětí do jejich původních rodin, Norsko porušuje své mezinárodněprávní závazky podle Úmluvy o právech dítěte a Evropské úmluvy o lidských právech. Této odpovědnosti se Norsko nemůže zprostit odkazem na vysokou míru autonomie norských úřadů sociálně-právní ochrany dětí. Norsko není vzorovým státem v oblasti ochrany práv dětí a norský zákon není omluvou, pokud odporuje mezinárodnímu právu.

Je zjevné, že norská odpověď není pro Českou republiku přijatelná ve smyslu bodu IV. usnesení Poslanecké sněmovny č. 545  ze dne 9. prosince 2014.

Jsme přesvědčeni, že česká diplomacie by měla zvážit společný a koordinovaný postup vůči Norsku s dalšími středoevropskými a východoevropskými státy, jejichž občané čelí v Norsku podobné situaci jako Michalákovi.

Vyjadřujeme podporu premiéru Bohuslavu Sobotkovi v dalších krocích, které je podle zprávy připravený vůči Norsku dále podnikat.

Do adopce v norských rodinách jsou systematicky směřovány děti s cizí státní příslušností a vlastními rodinami, a to přes protesty svého domovského státu. To je v rozporu nejen s pravidly mezinárodně právní ochrany dětí, ale i s obyčejnými dobrými vztahy mezi dvěma evropskými státy. Norsko nemůže danou situaci řešit setrvalým mlčením bez odpovědi.

V této souvislosti upozorňujeme na jednu chybnou informaci v předložené zprávě, podle které Barnevern na jednání 20. ledna téma adopce neotevřel. Opak je pravdou. Před několika svědky sociální pracovníci matce i jejím právním zástupcům adopcí dětí vyhrožovali. I díky úsilí Petičního výboru a veřejnému tlaku k tomuto nevratnému a definitivnímu činu ze strany Barnevernu zatím nedošlo.

Z usnesení Poslanecké sněmovny č. 545 ze dne 9. prosince 2014 vyplynula pro předsedu vlády povinnost nejpozději do 15. února 2015 informovat Poslaneckou sněmovnu o opatřeních, která vláda provedla, provádí nebo hodlá provést podle bodů III., IV. a V. usnesení, a to konkrétně:

III. žádá vládu, aby požádala vládu Norského království o vysvětlení:

1. proč čeští státní občané Denis a David Michalákovi dál zůstávají v pěstounské péči cizích lidí, norských státních příslušníků, přestože původní důvod pro umístění dětí do pěstounské péče odpadl;

2. zda se norské úřady zaobíraly či zaobírají možností požádat o spolupráci orgány České republiky a ve spolupráci s nimi svěřit Denise a Davida do péče jejich českých příbuzných, popř. do péče jiných českých pěstounů; a

3. proč od sebe oba sourozenci byli a stále zůstávají odděleni a umístěni v různých pěstounských rodinách;

IV. žádá vládu, aby v případě, že vláda Norského království neposkytne přijatelné a důvěryhodným způsobem podložené odpovědi na otázky uvedené v bodě III., vyvinula maximální úsilí k dosažení návratu Denise a Davida Michalákových do České republiky;

V. doporučuje prezidentu republiky a vládě, aby iniciovali sjednání mezinárodní smlouvy s Norskem, která by stanovila vzájemnou povinnost obou stran informovat se o všech správních a soudních řízeních týkajících se nezletilých občanů druhé smluvní strany a možnost vstupovat do těchto řízení;

Jitka Chalánková
Dora Boková
Pavel Hasenkopf

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Tommy Robinson potrestán úplným zabavením veškerého majetku

15:33 Petr Hampl: Tommy Robinson potrestán úplným zabavením veškerého majetku

Denní glosy Petra Hampla.