Petr Bílek: Šanghajské nokturno

28.10.2017 21:30 | Zprávy

Byl podvečer ve městě s magnólií ve znaku. Objevili jsme se ve dveřích jídelny. Stařenky a stařečci vstali od táců s nudlemi, zeleninou, rýží a masem a začali tleskat.

Petr Bílek: Šanghajské nokturno
Foto: Radim Panenka
Popisek: Pohled na Šanghaj

Ten nejodvážnější zavolal: „How do you do?" „Sem přicházejí staří obyvatelé čtvrti na dotované jídlo, kdo je nemobilní, toho přivezeme," tlumočí náš průvodce výklad paní, která zde má projekt pro seniory na starosti. Hlavní je vytrhnout je z izolace, zapojit do nějaké společné činnosti. Hrají hry, karty nebo štrikují svetry. Mladí dobrovolníci jim pomáhají s obstaráváním věcí, k dispozici je služba ve stálém telefonním spojení. S malým odstupem se za námi drží houf čiperných zaměstnanců z tiskového odboru šanghajského městského úřadu. Zmocnili se nás už ráno v hotelu a vypadají spokojeně, všechno jde podle plánu. Fotografují průběžně. Město pobízí sociální entity k systematické péči o seniory a nehodlá to tajit.

Ulice působí jako na sebe navazující dvorky, cosi z koloniální usedlé atmosféry. Stoleté domy mají nejvýš dvě patra a okna přistíněná červenými markýzami. Dlouhá vysouvací ráhna se z obou stran k sobě vzpínají a usychající košile a kalhoty se objímají uprostřed ulice nad našimi hlavami. Soumrak změkčuje hrany. Dužnaté listy keřů kolem zdí klamou, jaro už dávno bylo. Tu a tam halabala upevněné bedny klimatizací mlčí. V koutech zdí parkují auta tak, že není jasné, jak se tam dostala. Jejich cenová hladina, koketující se šesti nulami, prozrazuje, že tady nebydlí jen osamělí důchodci. Jsou tu i jiní chodci.

O kousek dál nás vedou ze schůzovního patra komunitního domu do patra pro matky s dětmi a končíme pod střechou v klubovně pro mládež. Problémy s drogami samozřejmě znají, ale prý ne tady. Vzduch nasáklý kolektivismem jako by něco připomínal. Rychle jsme odvykli, možná ani nikdy nepřivykli. Evropané. Ten boubelatý pán, co s námi chodí, je prý šéf místní stranické organizace. Moc nemluví. Realita nepotřebuje komentář. Jenže ve čtyřiadvacetimiliónovém městě, kde je předpokládané dožití u mužů jednaosmdesát a u žen pětaosmdesát let, je to kapka v moři.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Šanghaj , Bílek

autor: PV

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Farmáři

Myslíte, že podpora farmářů je cestou, jak hromadně zlevníte potraviny? Já teda nevím, u farmářů nakupuji ráda, i když teď už čím dál méně, a to proto, že na to jednoduše nemám. Když jdu na farmářské trhy ceny jsou tam dost vysoké a taky mě kolikrát napadlo, zda i oni jen draze nepřeprodávají, co ko...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Naše lehkovážnost se nám vymstí

15:16 Ivo Strejček: Naše lehkovážnost se nám vymstí

Od 1. července 2025 převzalo po Polsku předsednickou roli Evropské unii Dánsko. Platí-li (a to platí…