Petr Brandtner: Hollan opět bojuje s hazardem a pomáhá Sazce

16.09.2019 9:47

Bývalý komunální politik a muzikolog Matěj Hollan se poté, co jeho hnutí Žít Brno v roce 2018 nedostalo v brněnských komunálních volbách do zastupitelstva, vrací ke své minulosti aktivisty neziskového sektoru. I téma zůstává stejné: boj s hazardem. Společně s bývalým národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem bojují za nižší daně pro loterie, což v podmínkách českého hazardního trhu znamená pro společnost Sazka. Tím jdou proti návrhu ministryně financí Aleny Schillerové, která chce zvýšit sazbu daně z loterií z 23 na 30 procent.

Petr Brandtner: Hollan opět bojuje s hazardem a pomáhá Sazce
Foto: David Daniel
Popisek: Bývalý náměstek brněnského primátora Matěj Hollan

Vobořil a Hollan se spolu s pirátskou poslankyní Olgou Richterovou podílí na kampani, jejímž cílem je udržet pro číselné loterie, tedy v zásadě pro společnost Sazka, která je jako jediná v ČR úspěšně provozuje, současnou sazbu daně z hazardních her 23 procent, i když zisky i tržby skupiny Sazka prudce rostou. Dalším spojencem v kampani je bývalý gambler Martin Svoboda, který si udělal živnost z přednášek a poradenství, jak hazard potírat. Tito aktivisté společně tvrdí, že loterie provozované Sazkou jsou v zásadě společensky neškodné, a proto by se jejich zdanění nemělo zvyšovat. Místo toho propagují další zvyšování daní pro casina a herny. Společně o tom přesvědčují poslance dopisní kampaní, diskusemi i v médiích.Jejich kampaň ale zavání účelovostí.

Loterie jsou nejviditelnější hazardní hra

Zákon hazardní hru jasně definuje jako takovou, o jejímž výsledku rozhoduje náhoda a do které hráč dává vklad, jehož návratnost se nezaručuje. Číselná loterie je stoprocentní hazardní hrou stejně jako kurzové sportovní sázky, stírací losy nebo ruleta. I za sázení Sportky lze utratit spoustu peněz, pokud tak hráč činí pravidelně. Například v roce 2017 se Sazka chlubila, že lidé za její losy utratí 100 miliónů Kč za týden (ZDE).

Sazka je také jedinou českou společností hazardního trhu, která má bombastickou reklamu v prime timu veřejnoprávní České televize díky vysílání slosování Sportky každý všední den (ZDE).

Její tikety si lze vsadit na 7000 místech v ČR. Paradoxně je tak Sazka tím druhem hazardu, se kterým přichází veřejnost nejčastěji do styku.

Navíc Sazka se rozhodně nevyhýbá ani hrám, které aktivisté jako Hollan a Vobořil označují za hazard. Sice neotvírá vlastní kamenné herny a casina, ale ruletu i nejrůznější automaty nabízí ve svém online casinu. A to za obrovské sázky, třeba 100 Kč na jedno otočení válců. Nepřekvapí, že ani tuto část svého podnikání neoznačuje Sazka za hazard, ale prostě za ´hry´ (ZDE).

Sazka si vyšší daně může dovolit Ministerstvo financí návrh na zvýšení daní z hazardu komentovalo poněkud neohrabaně, že při určení daňových sazeb postupovalo podle rizikovosti sázkových her pro společnost. To je jen část pravdy. Daňové sazby z dílny Schillerové ve skutečnosti reflektují finanční výsledky hazardních firem a co si která část trhu může dovolit.

Realita je taková, že Sazka se svými klasickými loteriemi i online casinem je na tom ekonomicky skvěle, zatímco dříve prosperující firmy s casiny a hernami šly v roce 2018 hospodářsky do minusu a o třetinu se propadl i daňový odvod z této části hazardu pro stát (ZDE).

V casinech tedy není kde brát, u loterií ano. Sazce loni stouply tržby na 13 miliard Kč. Sázky Čechů do loterie Eurojackpot meziročně vzrostly o 53 procent, prodej stíracích losů Sazky, které jsou mimochodem k dostání i na přepážkách České pošty, vzrostl o 51 procent.

Sazce také zůstává ze sázek hráčů relativně nejvyšší podíl. Zatímco třeba u sportovního sázení se hráčům vrací na výhrách přes 90 procent, u stíracích losů Sazky je na výhrách vypláceno maximálně 70 procent celkových hráčských vkladů (ZDE).

Aktivismus proti hazardu není zadarmo

Je otázka, do jaké míry jsou aktivity Hollana, Vobořila a Svobody, kteří bojují za nízké daně pro Sazku, propojeny přímo s touto společností a zda Sazka nějakým způsobem na jejich neziskovou činnost nepřispívá. Matěj Hollan i Martin Svoboda jsou společně ve spolku Občané proti hazardu, který o svém hospodaření nezveřejňuje žádné zprávy. Je známo že Hollan v době, kdy byl na brněnské radnici náměstkem pro dopravu, zařídil pro tento spolek dotace v celkové hodnotě přes 800 tisíc Kč, a to přes městskou společnost Brněnské komunikace, v jejímž představenstvu seděl.

Jindřich Vobořil založil v letošním roce neziskovku Ústav pro společenský výzkum a vzdělávání, která se podílí na aktuální kampani za nezvyšování daní pro loterie. Ani ta ale zatím nezveřejnila žádné informace o svém financování.

Poslanci, a to zejména v rozpočtovém výboru v čele s Miroslavou Vostrou, kteří čelí vytrvalému lobbyingu proti zvyšování daní u mírnějšího hazardu představovaném převážně společností Sazka, by se tak měli ptát, cui bono. Z logiky věcí vyplývá, že nejde o to, aby Češi sázeli méně, ale aby určité hazardní firmy platily co nejmenší daně, třeba i za cenu toho, že se daňová zátěž přenese na konkurenci nabízející jiný druh hazardních her.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…