Petr Brandtner: Politické Národní divadlo

18.09.2017 14:21 | Zprávy

Národní divadlo vzplálo kauzou „agitační“ návštěvy volebního lídra a ministra zahraničích věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Dalo by se říci, že od dob požáru v roce 1881, se o Zlaté kapličce tak často a s takovým emočním nábojem nepsalo ani nemluvilo. Je zřejmé, že dle skutečností, které média zveřejnila, doutná Národní divadlo již delší dobu, ale politici v rolích hasičů stále nehasí. Doufejme, že se stát ke své příspěvkové organizaci nezachová maccešsky a začne situaci ještě před volbami řešit. Vždyť každý hlas bude v nadcházejících volbách potřebný.

Petr Brandtner: Politické Národní divadlo
Foto: archiv
Popisek: Jan Burian, ředitel Národního divadla

Ředitel Národního divadla Jan Burian jako statutární orgán této instituce, odpovědný za její chod, má nepochybně s řízením Národního divadla značné potíže, a je zřejmé že Zlatou kapličku pod kontrolou nemá. Pod kontrolou má Burian ale zcela jistě vrcholový management Národního divadla ( mimo jiné nespočet uměleckých ředitelů), dále tzv.“ garančí radu ND „(poradní orgán ministra) a pár kolegů ředitelů divadel, kteří se opětovně a „překvapivě „ vyrojili jako signatáři Otevřeného dopisu ministrovi Zaorálkovi.. Na počátku svého mandátu Burian do tisku opakovaně deklaroval, že mu jde zejména o tzv. „odpolitizování“ divadla ( aniž by ovšem dodal, co si lze pod tímto procesem představit). „Odpolitizování“ umělecké instituce je pro sluch veřejnosti zvučnou mantrou , ale proč tedy Burian z titulu své funkce zneužívá značku „Národní divadlo“ k politickým kauzám, které vrhají na divadlo stíny poněkud pochybné?

Jan Burian - mistr petic a otevřených dopisů.

Miloš Zeman - prezident

Uběhl již skoro rok od kauzy „stýčka Brady“ a setkání ministra Hermana s Dalajlámou. Tehdy byl ředitel Burian členem Petičního výboru na ochranu demokracie a spoluatorem výzvy, k veřejnosti, která burcovala k občanskému neklidu. Cituji :„Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost Čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti. Když to bude nutné, stávkujme. Sedmnáctého listopadu se opět sejděme na náměstích a zvažme další kroky, nutné na ochranu demokracie. My do Ruska a Číny nepatříme! Chtěli jsme zpět do Evropy, ne do Hulvátova,“ stojí mimo jiné ve výzvě.

Podle mluvčího Národního divadla Tomáše Staňka výzvu podepsaly desítky osobností. Kromě Buriana také ředitel Činohry Národního divadla Michal Dočekal, novinář a dramatik Karel Steigerwald, herečka Eva Salzmannová, Vojtěch Dyk, Jiří Bartoška a další. Z jakého důvodu se vyjadřuje a angažuje v celé této záležitosti mluvčí Národního divadla, se lze pouze domnívat. Případně se přihlásit k myšlence Buriana o odpolitizování této instituce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…