Petr Dobrý: O transferu německého obyvatelstva z Československa rozhodly velmoci

23. 1. 2021 15:49

Dopis ministru zahraničních věcí ČR

Petr Dobrý: O transferu německého obyvatelstva z Československa rozhodly velmoci
Foto: Library of Congress
Popisek: Edvard Beneš
reklama

Pane ministře,

včera t.j. v pátek dne 22. 01. 2021, byl v tisku zveřejněn Vám adresovaný dopis autorů Vítové, Tuleškova a Haise, týkající se problematiky "vyhnání" tzv. "sudetských" Němců a legislativy k tomu aktu se vztahující. S dopisem se plně ztotožňujeme, ale dovolíme si vypíchnout dva momenty, které Vám jsou při Vaší erudici nepochybně známy, ale které autoři dopisu nezdůraznili.

V prvé řadě se jedná o tzv. Benešovy dekrety, slovo takzvané zdůrazňujeme. Ve skutečnosti se jedná o dekrety prezidenta republiky, což byly normativní právní akty, vydané v době legislativní nouze, a byly podepsány prezidentem Benešem a současně kontrasignovány dalším funkcionářem (funkcionáři) vlády ČR. Ale co je nedůležitější, tyto dekrety byly schváleny poválečným parlamentem Československé republiky, v němž byly zastoupeny všechny tehdy existující politické strany. Takže se normy, obsažené v dekretech, staly nedílnou součástí právního řádu československého státu!

A pokud jde o vyhnání, tak je třeba doplnit zmíněný dopis. Velmoci rozhodly o transferu německého obyvatelstva mj. z Československa. Slovo transfer se v této souvislosti překládá do češtiny jako odsun, přesídlení etc. Ovšem vůbec by se nemělo překládat. Ztrácí se tím totiž neutralita tohoto výrazu. V anglické verzi, která je autentická, rozhodnutí velmocí se užívá výhradně slova transfer, které má svůj původ v latinském slově transferre, jehož původní význam byl přenášet, přemístit. V ruské verzi se užívá slovo 'peremeščenie', česky přemístění, umístění na jiné místo.

Takže uzavíráme ve shodě s autory dopisu, že tvrzení o vyhnání a tzv. Benešových dekretech jsou nejen porušením mezinárodního práva, ale i vnitrostátního. A k naší lítosti musíme konstatovat, že zdaleka nejen B. Posselt a další, ale bohužel i občané tohoto státu se těchto porušení dopouštějí. A to je neomluvitelné!

S pozdravem

Mgr. Petr Dobrý, Český svaz bojovníků za svobodu
Ján Kasič, ČSBS
Ing. Jan Mlčoch
Vlastmil Novotný ČSBS
JUDr. Petr Šáda, ČSBS
Miroslava Verner, ČSBS

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Na nová vládní nařízení navíc tvrdě doplatí především lidé z nejmenších obcí

13:35 Ivo Valenta: Na nová vládní nařízení navíc tvrdě doplatí především lidé z nejmenších obcí

Pokud se situace zlepšuje, vláda chválí sama sebe. Za každé zhoršení však prý můžeme my všichni. Zvl…