Petr Drobný: Jak Šlechtová “vymetala pavučiny"

10.09.2018 9:36

Poměry na ministerstvu obrany se po odchodu Šlechtové mění k lepšímu. Byla odblokována spousta kontraktů, které ministryně v rámci svého tažení proti „neprůhledným zakázkám" nesmyslně bojkotovala. Nyní se zdá, že se vojáci konečně dočkají moderní výzbroje.

Petr Drobný: Jak Šlechtová “vymetala pavučiny"
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Karla Šlechtová
reklama

Šlechtová, kterou v posledních měsících jejího působení na ministerstvu nebrali vážně ani její podřízení, podle svých přehnaně emotivních slov při odchodu musela prý na ministerstvu „vymetat pavučiny a skoncovat s letitými praktikami při zadáván   í armádních zakázek."

Vymetala jsem tu pavučiny, proto musím končit, hořekovala Šlechtová ...https://zpravy.idnes.cz/karla-slechtova-ministryne-obrany...-/domaci.aspx?c...jj

Pravda je ovšem taková, že to byla spíše ona, kdo se zamotal do korupčních sítí. Vedla tažení proti již dohodnutým kontraktům a sama pak v posledních dnech podepsala švédské firmě SAAB zakázku na dodání simulačního systému v hodnotě 350 milionů korun bez výběrového řízení. Tím znevýhodnila tuzemského výrobce, který totožný systém vyrábí a pracuje na jeho vývoji. Jako naprostá troufalost pak působí, že firma VR GROUP je státním podnikem, spadajícím pod ministerstvo obrany.

Podivná zakázka ministerstva obrany: Vlastní firmu vynechalo ...https://www.novinky.cz/.../481419-podivna-zakazka-ministerstva-obrany-vlastni-firm...

Švédské konsorcium pak zvýhodnila znovu, když zastavila strategickou státní zakázku na dodávku izraelských radarů MADR, aby tak vrátila SAAB do hry s jeho prototypovým radarem Giraffe. Tím si ovšem poštvala proti sobě jak premiéra Babiše, tak prezidenta Zemana, kteří chtěli česko-izraelský projekt dotáhnout do konce. Její předchůdce Martin Stropnický totiž předal smlouvu v „mašličkách", což v překladu znamená, že chyběl jen podpis ministryně. Toho se však Izraelci nedočkali. Šlechtová si vzala projekt jako rukojmí a chvílemi se zdálo, že měl být i vyděračským nástrojem vůči premiérovi. https://zpravy.idnes.cz/zakazka-radary-ministerstvo...slechtova...-/domaci.aspx?c...

Podle interních informací z ministerstva je v současnosti smlouva opět před podpisem. Tomu ovšem brání vyfabulované trestní oznámení, které Šlechtová ve snaze pomoci SAABu podala. Ačkoliv se veškeré výhrady Šlechtové ukázaly jako liché, hrozí, že bezpečně nebe nad Českem kvůli vrtochům bývalé ministryně nebude.

Za sedm měsíců zůstaly po Šlechtové na ministerstvu nerealizované zakázky v hodnotě minimálně 100 mld.korun. Kromě již zmiňovaných izraelských radarů se jedná především o zastavení nákupu amerických vrtulníků, které způsobilo i diplomatickou roztržku s Washingtonem.

Je to mezinárodní ostuda. Už několik let hovoří experti o nutnosti plánovat strategickou obranu a nákup výzbroje tak, jak to dělá většina členských zemí NATO.

Plánují obrannou strategii na 5-10 let dopředu, k tomu schválený rozpočet a nákupy, které jsou dodrženy za všech okolností.

Karla Šlechtová skončila, armáda málem taky • RESPEKT https://www.respekt.cz/politika/karla-slechtova-skoncila-armada-malem-tak

Nový ministr obrany Lubomír Metnar vstoupil na ministerstvo minutu po dvanácté. Na rozdíl od Šlechtové, která na Martinovi Stropnickém nenechala nit suchou, svoji předchůdkyni nepomlouvá a konstruktivně řeší jeden případ za druhým. Byla odblokována zakázka na česko-francouzské obrněnce TITUS a chemická jednotka se konečně dočká obrněnců IVECO. https://www.echo24.cz/a/SBx5w/armada-podepsala-kontrakt-na-80-obrnencu-pro-chemiky-za-5-miliard
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/obrnence-titus-pro-armadu-za-temer-sedm-miliard-doda-firma-eldis/1656398

Karla Šlechtová svým horlivým tažením, kdy svévolně vstupovala do klíčových zakázek, ohrozila bojeschopnost české armády, což je neodpustitelné.

Proto je dobře, že její mise už skončila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Nebojte se, u nás to není trestné

11:18 Miroslav Macek: Nebojte se, u nás to není trestné

Úterní glosy Miroslava Macka.