Petr Duchoslav: Bludný kruh nezaměstnanosti

12.11.2012 13:24 | Zprávy
autor: vasevec.cz

Ve třetím čtvrtletí tohoto roku vzrostla míra nezaměstnanosti na 7%, což znamená nárůst o dalších 25 300 lidí, kteří nemají práci.

Petr Duchoslav: Bludný kruh nezaměstnanosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce pro Prahu

Jsou to i absolventi, kteří právě dokončili studium a lidé, kterým například skončily sezónní práce. Jedná se oproti druhému kvartálu zhoršení o 0,3%. Celkově bylo registrováno na úřadech práce v celé republice 367 900 uchazečů o novou práci. Můžeme konstatovat, že míra nezaměstnanosti oproti roku 2011 mírně vzrostla. Ve třetím čtvrtletí 2011 činila míra nezaměstnanosti 6,5%, za rok se tedy zvýšila o půl procentního bodu. Negativní trend bude pokračovat i v následujících měsících, kdy analytikové předpovídají, že se celková míra nezaměstnanosti může dostat i na 9,5%. Na vysoké nezaměstnanosti v naší zemi má vliv i ,,škrtací" politika naší vlády, která dusí ekonomiku a firmy se v ekonomické nejistotě obávají o své zakázky a odbytiště a nepřijímají nové pracovní síly.

Získat práci je navíc stále těžší a těžší a na jedno pracovní místo připadá v průměru 12 uchazečů. Stále více se ukazuje, že vyhrát konkurz se rovná ,,ad hoc" loterii, protože zvítězí ten šťastnější, nikoliv kvalitnější kandidát. Trh práce vlastně ,,zamrzl" a není zřetelný nějaký pozitivní pohyb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

12:16 Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

Slogan do titulku jsem si vypůjčil z internetové diskuse. Je dobře, že národ má smysl pro humor. Jen…