Petr Duchoslav: S Václavem Havlem umírá i jedna dějinná epocha ČR

23.12.2011 14:01 | Zprávy

Smrt dramatika, disidenta, posledního československého a prvního českého prezidenta zasáhla českou společnost na citlivém místě.

Petr Duchoslav: S Václavem Havlem umírá i jedna dějinná epocha ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotografie, květiny a svíčky. Typické zátiší vzpomínek na Václava Havla

Místě, kde se hroutil starý komunistický režim a nastupovala nová éra demokracie a svobody, kterou žijeme právě v těchto dnech. Nedělní Havlův skon znamená symbolickou tečku za érou devadesátých let, znovubudováním demokracie po pádu totalitního režimu a přechodu k tržnímu prostředí. Havel se sice na této transformaci z titulu své prezidentské funkce aktivně nepodílel, nicméně sehrál na přelomu osmdesátých a devadesátých let při dějinném přerodu od totality k demokracii klíčovou a nezastupitelnou úlohu.

Václav Havel velmi brzo pochopil nedemokratickou podstatu komunistického režimu a již na konci šedesátých let, konkrétně v roce 1968, začal vystupovat proti totalitní svévoli a praktikám. Psal články, bojoval za zrušení cenzury v červnu 1968, publicisticky se angažoval v období ,,Pražského jara", čímž začalo jeho postupné veřejné angažování v boji proti komunistickému režimu, které se plně rozvinulo v letech sedmdesátých. V roce 1975, po signování paktu o lidských právech prezidentem Husákem na Helsinské konferenci, mu napsal otevřený dopis, v němž upozorňoval na porušování lidských práv a svobod a excesy, jež probíhaly v komunistické režii.

V roce 1977 byl spolu s J. Hájkem a L. Hejdánkem jedním ze zakladatelů Charty 77, ideové platformy, která bojovala za dodržování lidských práv a osobních svobod jednotlivce. Charta v žádném případě nebojovala za svržení komunistického režimu, jak se můžeme ještě někde dočíst, Havel ale dobře věděl, že lidská práva jsou Achillovovu patou husákovské normalizace, a proto chtěli signatáři dát najevo svou nespokojenost se zcela nevyhovujícím stavem občanských práv v zemi, písemně zaručených komunistickou ústavou. Charta nebyla zdaleka masovým hnutím, v Čechách ji podepsalo za 13 let necelých 1 900 odvážlivců, na Slovensko prakticky nepronikla, stejně jako na Moravu, kde bychom signatářů napočítali pouhé desítky.

Režim kontroval hysterickou kampaní, tzv. antichartou, kde si potřeboval uměle stvrdit loajalitu předních umělců a kulturních pracovníků. V Rudém právu vyšel 12. 1. 1977 dehonestující článek ,,Ztroskotanci a samozvanci", který Havla vykreslil jako zrádce, rozvraceče socialismu a agenta imperialismu. Paradoxně tento hanopis do té doby neznámého Havla a Chartu 77 ,,zpopularizoval". Rok po ustavení Charty, v dubnu 1978, Havel spoluzaložil Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). To už ale byl nějakou dobu v hledáčku komunistické Státní bezpečnosti, která jej prakticky nepřetržitě sledovala. V květnu 1979 byl zatčen a v říjnu stejného roku odsouzen na čtyři a půl roku odnětí svobody za podvracení republiky. V roce 1983, kdy prodělal těžký zápal plic, byl z výkonu trestu propuštěn, ale ve svých protirežimních aktivitách nepolevoval. Jeho aktivity gradovaly na konci osmdesátých let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček:  Co se to děje v Německu?

15:49 Ivo Strejček: Co se to děje v Německu?

Denní glosa Ivo Strejčka