Petr Dufek: Automobilky dál táhnou průmysl dolů

06.06.2022 12:52 | Komentář

Dubnové výsledky průmyslu signalizují útlum české ekonomiky. Průmyslová výroba se oproti předchozímu měsíci snížila o 0,8 %, což v meziročním vyjádření vedlo k propadu o necelá čtyři procenta. Největší vliv na celkový výsledek našeho největšího odvětví měla výroba automobilů, avšak v mínusu byla i řada dalších silných oborů.

Petr Dufek: Automobilky dál táhnou průmysl dolů
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Propad výroby aut stále souvisí především s logistickými problémy, respektive s nedostatkem některých vstupů, který trápí velkou část tohoto průmyslu v celé Evropě. Vzhledem k významu automobilového průmyslu v tuzemské ekonomice se pak zadrhnutí tohoto oboru citelně odráží i v celkovém výkonu průmyslu, exportu a v neposlední řadě i HDP.

Průmysl zůstává ve vleku nedostatku vstupů, extrémních cen surovin a energií i nejistoty, kterou vnesla do evropské ekonomiky válka na Ukrajině. V důsledku rostoucích nákladů se průmysl stal i jedním ze zdrojů inflace, která se stala hlavním letošním problémem české ekonomiky.

I když měkké průzkumy nenaznačují pro další měsíce nic dramatického (pouze zvolnění tempa), nové zakázky napovídají spíše o něčem jiném. Jsou sice v mírném plusu, avšak především proto, že se uvádějí v běžných – inflačních – cenách. Nárůst o něco více než tři procenta (po sezónním očištění) proto není nijak povzbudivý výsledek. Zvlášť když se podíváme na další snížení v sektoru automotive.

Průmysl má před sebou náročné období, během kterého se bude dál snažit přenášet rostoucí náklady na své zákazníky. Zatím se mu to docela dařilo, jak napovídá cenový index, avšak je otázkou, jak bude vypadat situace po zohlednění nových cen plynu, elektřiny a dalších zdražujících vstupů. Na uzdě však stále drží mzdy, které se v meziročním srovnání rozhodně nepřibližují na dohled inflace.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Statečnost a odvaha proti válce

15:57 Petr Hampl: Statečnost a odvaha proti válce

Denní glosa Petra Hampla