Petr Dufek: Automobilky vytáhly průmysl do plusu

10.05.2023 11:24 | Komentář

Za březnovým pozitivním výsledkem českého průmyslu, jehož produkce vzrostla meziměsíčně o 1,7 %, musíme hledat především automobilky. Těm se dařilo výrazně navýšit výrobu díky zajištění dovážených komponent a kompenzovaly tak slabá čísla většiny ostatních oborů tohoto největšího odvětví.

Petr Dufek: Automobilky vytáhly průmysl do plusu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Rozjezd výroby aut je poznat i na meziročním tempu průmyslu, které v březnu dosáhlo 2,2 %. Jen výroba automobilového průmyslu v tomto období vzrostla o téměř 42 %, takže dokázala vyvážit propady v chemickém průmyslu, ve výrobě kovů, v dřevařském průmyslu atp.

Poslední data ukazují, že tuzemský průmysl je opět dvourychlostní. Díky zásobě starších objednávek a zajištěným dodávkám čipů se daří automobilkám, zatímco většina ostatních oborů se potýká se slabší poptávkou. Potvrzují to i data o nových zakázkách, které nevypadají nijak dobře v meziměsíčním ani v meziročním srovnání.

Tvrdá data potvrzují to, co už naznačovaly indexy nákupních manažerů v posledních měsících, a sice že chybí dostatečně silná poptávka. Zakázky v tomto odvětví meziročně klesají, a to jsou ještě navíc nadhodnoceny použitím běžných cen.

Vypadá to, že průmysl nečekají zrovna nejlepší měsíce. Meziroční čísla mohou dál vypadat na první pohled pozitivně díky nízkém srovnávacímu základu u automotive, avšak ostatní obory na tom nebudou zrovna nejlépe. Dvourychlostní charakter si tak průmysl udrží i nadále.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo přijde po Bidenovi? A zajímá to někoho?

15:57 Zbyněk Fiala: Kdo přijde po Bidenovi? A zajímá to někoho?

Měsíc před nominační konferencí Demokratů měl prezident Joe Biden pouhé dny na rozhodnutí, že odstou…