Petr Dufek: Boom stavebnictví nepolevuje

06.08.2019 12:33

Zatímco průmysl má za sebou velmi slabý červen, stavebnictví se opět dařilo. Jeho produkce se reálně zvýšila jak meziměsíčně (+1,1 %), tak především meziročně (2,4 %). A stavěly se jak budovy a byty, tak i infrastruktura, které se daří díky doposud expandujícím veřejným zakázkám v oblasti výstavby a rekonstrukcí dopravní sítě.

Petr Dufek: Boom stavebnictví nepolevuje
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Dobrý měsíc má za sebou i bytová výstavba, která stále dohání deficit nastřádaný v posledních pěti letech. Vzhledem ke zpoždění tak samozřejmě i s jinými cenami a vlastně i obměněnou poptávkou. Ta, jak vyplývá z průzkumů, dokonce v letošním roce klesá s tím, jak nové nemovitosti podražily a hypotéky se v důsledku regulací staly hůře dostupnými. Zájem domácností o bydlení samozřejmě neklesl, jen se více soustředí na rekonstrukce stávajícího bydlení.

Podle nových statistik na trh může přijít nejvíce bytů za posledních deset let. Samozřejmě se tím stávající deficit nepokryje a navíc to stále ještě budou čísla výrazně pod úrovní roku 2007 i 2008, a to zejména pokud jde o hlavní město. Dlouhé stavební řízení si tak stále bude ještě vybírat svoji „daň“ v podobě vysokých cen nových realit.

A jak to vypadá se stavebnictvím v dalších měsících? Stavebnictví má solidní úroveň nahromaděných zakázek, takže jediným omezujícím faktorem je v tuto chvíli nedostatek lidí a občas i stavebního materiálu. Nové zakázky sice nevyznívaly nijak extra, nicméně vzhledem k vysokému srovnávajícímu základu druhého čtvrtletí loňského roku, není jejich aktuální pokles nijak alarmující.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: 2020 versus 1665 aneb Jak málo se za tu dobu v některých myslích změnilo

19:01 Marian Kechlibar: 2020 versus 1665 aneb Jak málo se za tu dobu v některých myslích změnilo

Článek „Muslimští směnárníci v Praze zahání koronavirus modlitbou“ mi okamžitě připomněl jedno klasi…