Ještě zajímavější a varovnější jsou i tentokrát meziroční čísla. V průmyslu ceny za poslední rok vystřelily o 27,9 % a až na výjimky dvouciferným tempem se zdražuje v podstatě ve všech oborech tohoto odvětví. Vysoké ceny komodit tak vytlačily ceny v chemickém průmyslu o 39 %, kovů o 35 %, potravin skoro o 20 %. Nejméně zatím zdražoval svoje výrobky automobilový průmysl, kde ceny rostou jen v řádu jednotek procent. To samozřejmě tak úplně neplatí, pokud se podíváme vývoj cen aut na tuzemském trhu.
Určitou úlevu na první pohled nabízí energetika, kde ceny tentokrát meziměsíčně poklesly, avšak v meziročním srovnání zůstávají o téměř 46 % výše. Je to sice nadějná, avšak spíše jen ojedinělá zpráva, protože burzovní ceny energií zatím žádnou velkou úlevu pro blízkou budoucnost nevěstí.
Cenový tlak z výroby zůstává i nadále silný a bude se nejspíše dál přelévat do cen pro spotřebitele. Ať už jde o potraviny nebo stavební materiály ovlivňující ceny nemovitostí i jejich rekonstrukcí. Není to dobrou zprávou pro ty, kteří si chtějí bydlení koupit, ani vylepšit třeba zateplením, které v čase drahých energií výrazně podražilo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…