Petr Dufek: Česká ekonomika se vyhnula recesi

31.01.2024 11:24 | Komentář

Podle předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně poklesla o 0,2 %, oproti předchozímu čtvrtletí však už vykázala růst o růst o 0,2 %, a to především díky zahraniční poptávce a oživující se spotřebě tuzemských domácností.

Petr Dufek: Česká ekonomika se vyhnula recesi
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Po předchozích slabých výsledcích jsou tato předběžná čísla nadějným signálem, že se situace v české ekonomice začíná obracet k lepšímu, a to především díky ústupu inflace. Ten bude navíc v úvodu letošního roku ještě razantnější, na což by měla domácí poptávka reagovat opět pozitivně.

Na druhou stranu stále platí, že se česká ekonomika jako jediná ještě nevrátila na předcovidovou úroveň, ke které jí chybí necelého 1,5 procenta. Zda se jí to podaří letos, je stále velmi nejisté. Tato mezera vznikla především v důsledku bezprecedentního propadu spotřeby domácností, respektive klesající kupní síly, která se bude obnovovat jen postupně.

Za celý loňský rok česká ekonomika vykázala propad o 0,4 procenta, což je nejhorší výsledek za poslední tři roky. Jeho hlavní příčinou byla nepochybně vysoká inflace. V jistém smyslu je loňský hospodářský propad daní za vysoké ceny energií, které se propsaly do všech stránek ekonomického života a které si vynutily masívní přizpůsobení této nové realitě. Za to, že to nedopadlo ještě hůře, vděčí české hospodářství především automobilovému průmyslu, který v loňském roce zaznamenal výrazný nárůst výroby i exportu.

Zatímco na domácí poptávku se česká ekonomika už bude moci v letošním roce docela spolehnout, hlavní nejistotou zůstane vývoj v zahraničí. Signály, přicházející z německé podnikové sféry, nejsou stále ještě příliš povzbudivé, a tak lze rovněž jako v českém případě jen čekat na pozitivní obrat nálady spotřebitelů, který časem povede k zvýšení nových objednávek.

Stále je třeba mít na paměti, že jde o předběžný odhad, zveřejněný bez dalších podrobností o struktuře nabídkové a poptávkové straně ekonomiky. Podrobnější upřesněná data přijdou na řadu až zhruba za měsíc.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Stát bude dál platit odškodné

11:34 Zdeněk Jemelík: Stát bude dál platit odškodné

Sdílím nespokojenost veřejnosti s pokračujícím zvyšováním výdajů státu na odškodnění obětí nesprávně…