Petr Dufek: Česká inflace – pátá nejvyšší v Evropské unii

19.10.2022 12:52 | Komentář

Podle dnes zveřejněných údajů Eurostatu dosáhla v září meziroční harmonizovaná inflace v zemích EU téměř 10,9 %, v eurozóně 9,9 % a v ČR 17,8 %.

Petr Dufek: Česká inflace – pátá nejvyšší v Evropské unii
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Česká inflace je pátou nejvyšší v rámci celé unie. Na špici – tedy první tři místa – zaujímají pobaltské euro-země na čele s Estonskem (24,1 %). Před námi je dokonce ještě Maďarsko (20,7 %), které v posledním roce přistoupilo k netradičním cenovým opatřením. Na konci řebříčku je opět Francie (6,2 %), a to především díky zastropování cen energií pro domácnosti.

Celkově je vidět, že inflační vlna v zemích EU stále ještě sílí a evidentně před ní nechrání ani členství v eurozóně. Nejde přitom jen o pobaltské země, ale v inflaci nás už dohání i Nizozemí, kde ceny rostou jen o sedm desetin procentního bodu pomaleji než v ČR.

Anketa

Má cenu pořádat demonstrace proti vládě?

hlasovalo: 32345 lidí

Samozřejmě nepřekvapí, že hlavním dílem se na evropské inflaci podílejí drahé energie, kterým sekundují potraviny. Nepříjemné ovšem je, že nahoru míří i jádrová inflace s tím, jak rostou ceny zboží a služeb. Sekundární efekty drahých energií se tak postupně přelévají do cen napříč celým trhem.

Česká inflace si udržuje některá tradiční specifika, zejména pokud jde o třeba o oblečení, které v meziročním srovnání zdražilo o 20 %. V žádné jiné zemi tak prudký růst cen oděvů nenajdeme, ve srovnání s celou unií je tempo místních cen téměř pětinásobné. K razantnímu zvyšování cen se u nás přiklánějí i prodejci obuvi, která stojí aktuálně o skoro 15 % více.

K českým specifikům se nyní řadí i domácí elektronika, která zde na rozdíl od velké části docela rychle zdražuje, a to včetně počítačů. A zapomenout se nedá ani na rekordní růst cen v restauracích. Zde nám už ovšem začíná alespoň sekundovat Maďarsko a Bulharsko.
Inflační vlna v zemích EU ještě nepominula, a proto s vysokou inflací lze počítat i v dalších měsících. Na rekordní inflaci v eurozóně nepochybně už příští týden zvýší své úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů. Vzhledem ke zpoždění, s jakým tento cyklus utahování měnové politiky začala, jí vlastně ani nic jiného nezbývá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Absence historické paměti

15:22 Ivo Strejček: Absence historické paměti

Přestože oslavy konce II. světové války jsou již bezmála týden za námi, chci se k nim dnes ještě vrá…