Petr Dufek: Český průmysl ve výborné kondici

03.05.2021 13:15 | Komentář

Další průzkum potvrdil příznivou situaci v tuzemském průmyslu. Podle dnes zveřejněného indexu nákupních manažerů je situace v českém průmyslu nejpříznivější za poslední tři roky. Dubnový PMI se už přiblížil na dohled hranice 60.

Petr Dufek: Český průmysl ve výborné kondici
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Druhá ani další vlna pandemie a s ní spojený lockdown vývoj v tomto největším odvětví už přímo příliš nezasáhla, a tak průmysl pokračoval i v dubnu v rychlém růstu výroby i v nabírání nových zaměstnanců.

Anketa

Považujete činnost konspiratori.sk, nebo spolku NELEŽ za korektní?

3%
96%
1%
hlasovalo: 2654 lidí

Zatímco poptávka zůstává velmi silná, část firem se musí – stejně jako v předchozích měsících – vypořádávat s komplikacemi s dodávkami komponent a surovin i s jejich prudce rostoucími cenami, které se začínají postupně přelévat i do cen pro koncové zákazníky.

Průmysl tedy zůstává i nadále motorem české ekonomiky, kterému se daří navzdory komplikacím v mezinárodní dopravě i ustrnutí dodavatelských řetězců.

Už tento pátek uvidíme jeho březnové výsledky, které budou nepochybně příznivé ať už z pohledu růstu výroby nebo přílivu nových zakázek. Meziroční čísla budou již brzy vypadat dokonce impozantně. Stejně jako u dalších ukazatelů totiž začne fungovat efekt nízkého srovnávacího základu. Proto by neměl překvapit ani dvojciferný výsledek, který už naznačila čísla z automobilového průmyslu. Tam se počet vyrobených vozů zvýšil oproti loňskému březnu o téměř 50 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Švýcarsko slavilo výročí založení střídmě

15:28 Richard Seemann: Švýcarsko slavilo výročí založení střídmě

Před 730 lety l. srpna 1291 se sešli zástupci údolí Uri, Schwyz a Unterwalden a založili Švýcarskou …